متهم شدن محمد کریم خلیلی به مهندسی انتخابات از سوی دسته انتخاباتی عبدالله عبدالله


متهم شدن محمد کریم خلیلی به مهندسی انتخابات از سوی دسته انتخاباتی عبدالله عبدالله
تاريخ: سه شنبه ۱۴ اسد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۰:۱۰
موضوع:


سخنرانی کامل آقای کریم خلیلی معاون دوم آقای کرزی و بحث سازماندهی تقلب در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به نفع آقای اشرف غنی احمدزی و جریان تحول و تداومدسته انتخاباتی عبدالله عبدالله به روز یکشنبه یک نوار صوتی منسوب به محمد کریم خلیلی را نشر کردند. در بخش هایی از این نوار صوتی آمده است که تلاش های زیادی برای پیروزی دسته انتخابات مشخص در جریان است و نیز رییس جمهور، کمیسیون های انتخاباتی و جامعه بین المللی از این موضوع پشتیبانی می کنند، اما مسوول دفتر محمد کریم خلیلی این نوار صوتی را تقلبی می خواند.

در ادامه پخش شماری از نوارهای صوتی منسوب به برخی از مقام های کمیسیون مستقل انتخابات و شماری از والیان به دست داشتن در مهندسی انتخابات از سوی دسته انتخاباتی عبدالله عبدالله، به روز یکشنبه این دسته انتخاباتی می گوید که به نوار صوتی ای دست یافته است که در آن محمد کریم خلیلی معاون دوم رییس جمهور در یک نشست با شماری از اعضای حزبش و معاون دوم اشرف غنی احمدزی پیش از پیش پیروزی دسته انتخاباتی اشرف غنی احمدزی را به وی تبریک می گوید. در بخش هایی از این نوار گفته شده است که غفلت دور نخست انتخابات نباید تکرار شود، زیرا این غفلت جایگاه سیاسی ما را ضربه زده است.

در بخشی از این نوار صوتی منسوب به محمد کریم خلیلی معاون دوم رییس جمهور آمده است: " من تقاضامندم که با در پیش گرفتن یک حرکت دقیق و عاقلانه جهادی در انتخابات دور دوم سهم گرفته و غفلت و فاجعه دور اول را جبران نمایید و با استفاده از هر ابزاری و با استفاده از هر وسیله ای به نفع تیم مورد حمایت کار کنید. انشاالله پیروزی از آن تیم شماست و پیروزی از آن کاندید مورد حمایت شماست."

در همین حال در این نوار صوتی از مورد حمایت قرار گرفتن تلاش ها برای به پیروزی رساندن یک نامزد مشخص سخن زده شده است: " من هم صحبت هایی با رییس جمهور افغانستان داشتم و هم تماس هایی با دوستان جهانی که دوستان بین المللی ما به ما وعده سپرده اند که با استفاده از هر ابزاری و با استفاده از هر فرصتی باید به نفع این تیم استفاده صورت بگیرد. حتی اگر این فرصت ها و این ابزارها خلاف ساز و کارهای انتخاباتی هم باشد."

این در حالی است که روند بازرسی آرا به روز یکشنبه پس از چند ساعت تاخیر در غیاب ناظران دسته انتخاباتی عبدالله عبدالله آغاز شد. مسوول ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله می گوید که با افشا شدن این نوارهای صوتی و دست یابی به مدارک دال بر دست داشتن مقام های بلند پایه در تقلب های انتخاباتی اکنون مردم باید درباره نتیجه و پذیرش نتیجه انتخابات قضاوت کنند.

نصرالله بریالی ارسلایی مسوول ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله می گوید: " مثلث تقلب که ضلع های آن هر یک کمیسیون های انتخاباتی، تیم رقیب و کاخ ریاست جمهوری بود، تکمیل شد. ما همیشه فریاد می زدیم که این ها در تقلب ها دست دارند."

پیش از این ضیاالحق امرخیل رییس پیشین دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات، والی پکتیکا، والی وردک، برخی از اعضای دسته انتخاباتی اشرف غنی احمدزی و چند تن دیگر از سوی ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله به دست داشتن در تقلب های انتخاباتی متهم شدند. نوارهای صوتی ضبط شده یی نیز به آنان پیوند داده شد که از سوی این مقام ها نادرست خوانده شدند. دسته انتخاباتی عبدالله عبدالله تاکید می ورزد که در بررسی و آزمایش این صداها تا کنون حکومت با آن ها کمکی نکرده است و نه خواسته است تا این صداها در یک آزمایشگاه معتبر جهانی مورد ارزیابی و آزمایش قرار بگیرند.
منبع اين مطلب سرویس خبررسانی آریانانت
http://www.ariananet.com

لينك متن:
http://www.ariananet.com/modules.php?name=Artikel&file=index&op=view&sid=13935