همزمان با آغاز کار شورای صلح و تدویر اولین جلسه‌ی آن به ریاست آقای کرزی، مقامات ولایت تخار از انفجاری خبر دادند که در مسجدی در شهر تالقان، مرکز ولایت تخار، موجب مرگ محمد عمر والی کندز و بیشتر از پانزده نمازگزار دیگر گردیده است. گفته شده است که اکثریت قربانیان این حادثه دانشجویان بوده‌اند و پیش‌نماز مسجد نیز در شمار کشته‌شدگان می‌باشد. سخنگوی طالبان مسوولیت این حادثه را به طالبان نسبت داده است. به گفته‌ی آقای توحیدی، سخنگوی والی تخار، علت انفجار، مواد انفجاری‌ای بوده است که از قبل در مسجد مذکور جاسازی شده بود. 

درعین حال گفته شده است که طالبان و همچنین اعضای القاعده، که بسیاری از آنان ازبک‌تبار و چچنی هستند، در افغانستان نفوذ کرده‌اند و احتمالا دراین ماجرا دست داشته‌اند. قابل یادآوری است که والی کندز قبل بر این نیز، یک‌بار مورد سوقصد قرار گرفته و جان به سلامت برده بود. با تقارن این حادثه‌ی خونین و آغاز کار شورای عالی صلح، می‌توان حدس زد که این حادثه پاسخی است به کوشش‌ها و تلاش‌هایی که برای کشاندن طالبان به پروسه‌ی صلح به راه افتیده است و دولت افغانستان امید دارد، در نهایت موجب راضی شدن طالبان خواهد شد.

 ولی منادیان آشتی با طالبان این پاسخ روشن و بی‌ابهام را نمی‌شنوند و نمی‌خواهند بشنوند. درحالی که پیش از این نیز علایم و اشارات کافی از طرف طالبان به دعوت‌های مکرر دولت داده شده بود. اکنون آن‌چه مطرح می‌گردد، این است که در صورت حاضر شدن طالبان به آشتی، موضوع قتل والی کندز، ملا امام مسجد و تعدادی از نمازگزاران دیگر چه می‌شود؟ و با قاتلان آن‌ها چه نوع برخورد خواهد شد؟ جمعی که به قصد ادای یکی از فرایض دینی در آن مسجد گرد آمده بودند، شاید با این تصور و پندار که خطری آنان را تهدید نمی‌کند و در هنگامه‌ی صلح‌خواهی و آشتی‌جویی دولت و امیدواری دادنش به حاضر شدن برخی از طالبان برای صلح، ممکن نخواهد بود که یگ گروه به ظاهر مدعی اسلام، مسجدی را که جمعی از مسلمانان برای انجام یک فریضه‌ی دینی در آن گرد آمده‌اند، آماج حمله قرار دهند و بر ملا امام مسجد که یقینا مثل خودشان طالب دین است و منادی اسلام، آتش بگشایند و جمعی از جوانانی را که برای عبادت آنجا آمده بودند، به خاک و خون اندازند و صدها خانواده‌ی مسلمان را به گلیم ماتم بنشانند.

 آن‌چه آن مردم را گمراه کرده بود و اطمینان بخشیده بود، چیزی جز تبلیغاتی که براساس آن، در حسن نیت طالبان نمی‌توان تردید کرد، نبود. شاید از همین دیدگاه بود که مواد منفجره‌ی جاسازی شده در مسجد، مورد توجه کسی قرار نگرفت و هزاران اما و اگر دیگر، ولی مهم‌تر و دردناک‌تر از همه، درد و ماتم و اشک و اندوه مادران، خواهران و بازماندگان خانواده‌های آن شهیدانی است که در این حادثه جان باخته‌اند و برعاملان این فاجعه لعنت و نفرت می‌فرستند.

 
اخبار بیشتر از ولابت کندوز
   
۱ تجاوز یک ملای مسجد بالای یک دختر ده ساله در کندز
۲ 'شورشیانی که گفته بودند انگشتان رای‌دهندگان را می‌برند، کشته شدند'
۳ برخلاف نگرانی‌ها، کندز انتخابات امنی را آغاز کرد

موضوعات مرتبط

کندوز