منابع امنیتی کشور می‌گویند که مردان مسلح مربوط به لشکر طیبه که نقاب‌های سیاه می‌پوشند، دست‌کم 12 تن از فرماندهان طالبان را در کشور اعدام کرده‌اند. در حالی که خبر اعدام 12 تن توسط این گروه در رسانه‌های افغانستان منتشر شد، اما هنوز بسیاری‌ها نمی‌دانند که این گروه «نقاب‌پوشان سیاه» کی‌ها اند و چه می‌خواهند؟

بر بنیاد اطلاعاتی که روزنامه‌ی اطلاعات روز بدان دست یافته، این گروه تا‌کنون در حدود 100 نفر عضو فعال دار‌د و اعضای این گروه در مسیر راه مواصلاتی ولسوالی‌های کامدیش و برگ‌متال ولایت نورستان جابه‌جا شده‌اند. اهداف اصلی آنان، شناسایی و کشتن فرماندهان طالبانی است که در جریان انتخابات گذشته از خود فعالیت زیاد نشان نداده‌اند. این گروه از سوی حافظ سعید پاکستانی‌ رهبری و تحت فرماندهی شکیل احمد، باشنده‌ی گجرات پنجاب پاکستان، ابو‌سعید، تبعه‌ی مصر و ابو‌مسلم، تعبه‌ی چچین در نورستان فعالیت دارند.

اعضای این گروه شامل طالبان پاکستانی و افغانی ملبس با لباس‌های محلی به رنگ سیاه‌اند که از طریق راه‌های مرزی وارد ولسوالی کامدیش ولایت نورستان شده‌اند. در حال حاضر مولوی ظاهر، پسر محمد حسین، ولسوال نام‌نهاد طالبان در ولسوالی کامدیش نورستان، برای شناسایی و گرفتاری فرماندهان عبدالقیوم ذاکر فعالیت دار‌د.

قبل از این گزارش‌هایی وجود داشتند که اعضای این گروه، افراد مربوط به شبکه‌ی عبدالقیوم ذاکر، فرمانده‌‌ سابق نظامی شورای کویته را نیز بازداشت و به قتل می‌رسانند. ملا عبدالقیوم ذاکر پیش‌تر به دلیل عدم اخلال انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی کشور در کویته‌ی پاکستان زیر نظارت شدید قرار گرفت.

در آن زمان شماری از رسانه‌ها به نقل از منابع گزارش دادند که به ملا ذاکر وظیفه داده شده بود که روند انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای‌ ولایتی افغانستان را مختل کند، اما او موفق به این امر نشد و روی همین دلیل، شورای کویته ملا ذاکر را از وظیفه برکنار و زیر نظارت شدید قرار داده است.

‌منابع امنیتی افغانستان می‌گویند که کمیسیون نظامی شورای پشاور طالبان به دستور سازمان آی‌اس‌آی‌ پاکستان در حمایت مسئولان طالبان افغانی و پاکستانی، یک گروه 50 نفری مسلح را زیر نام «باقوت» به ولسوالی کامدیش نورستان فرستاده‌، تا فرماندهان عبدالقیوم ذاکر را بازداشت و به قتل برسانند.  این منبع هم‌چنان می‌گوید که از چندی به این‌سو، ملا احمد بدر و حاجی عثمان در مناطق دور‌دست و ‌مناطق نامعلوم ولسوالی کامدیش نورستان پنهان شده‌اند. این افراد در حال حاضر در حالت آماده‌‌باش برای جنگ مسلحانه با گروه سیاه‌پوشان قرار دارند.

نحوه‌ی انسان‌کشی نقاب‌پوشان


‌شیوه عمل و تاکتیک‌های این گروه، وحشیانه توصیف شده‌اند و این گروه در قتل انسان‌ها حتا بی‌ملاحظه‌تر از طالبان عمل می‌کند. گروه نقاب‌پوش یکی از ظالمانه‌ترین شیوه‌های انسان‌کشی را در پیش گرفته است. اعضای گروه یاد شده به هیچ‌کسی مجال حرف زدن را نمی‌دهند و افراد را بدون بازخواست به قتل می‌رسانند.

نقاب‌پوشان با زبان، فرهنگ و عنعنات مردم آگاهی ندارند و در بین خود با زبان اشاره صحبت می‌کنند. این افراد از زمان آغاز فعالیت‌شان تاکنون، به‌شمول کشتن تعدادی از فرماندهان طالب، چندین خانه‌ی مسکونی را در ولسوالی کامدیش نورستان حریق کرده‌اند. در همین حال، باشندگان ولسوالی کامدیش از حضور این گروه اظهار نگرانی کرده و از دولت خواسته‌اند که برای نابودی آنان گام بر‌دارد.

شماری از مسئولان ارشد طالبان، به‌خصوص اعضای شورای رهبری کویته، از هویت و شیوه‌ی فعالیت نقاب‌پوشان آگاهی ندارند و روی همین دلیل، در مواردی با هم درگیر‌ شده‌اند. براساس معلومات نهادهای امنیتی، بین این افراد در ولایت‌‌های هلمند، نورستان و کنر در چند‌مورد برخوردهای مسلحانه رخ داده است.

هشدار والی نورستان


حافظ عبدالقیوم، والی نورستان هشدار داده است که اگر جلو فعالیت طالبان نقاب‌پوش در این ولایت گرفته نشود، نورستان به وزیرستان پاکستان مبدل خواهد شد. او ضمن اشاره به این‌که نقاب‌پوشان از سوی لشکر طیبه رهبری می‌شود، افزوده که ادامه‌ی فعالیت این گروه برای نورستان خطرناک است.

فعالیت نقاب‌پوشان سیاه‌ در ولایت نورستان چیز‌ تازه‌ای نیست. دو سال پیش نیز خبرهایی در مورد فعالیت چنین گروهی در نورستان پخش شد، اما از دو ماه به این‌سو، گزارش‌هایی به نشر می‌رسند که حضور آنان در این ولایت افزایش یافته و نیز این گروه فعالیت خود را در ولایت‌های قندوز و فاریاب نیز آغاز کرده‌ است.


اطلاعات روزاخبار بیشتر از ولابت نورستان
   
۱ یک زن در نورستان چهار طالب را کشت
۲ نقاب‌پوشان سیاه کیستند و چه می‌کنند؟
۳ طالبان: حلق آویزشدگان در نورستان جاسوس بودند

موضوعات مرتبط

نورستان