مقام‌های محلی در ولایت غزنی در جنوب افغانستان گفته‌اند که طالبان ۳۵ تن از استادان و دانشجویان دانشگاه قندهار را در مسیر شاهراه قندهار-کابل از اتوبوس پیاده کرده و با خود برده‌اند.

محمدعلی احمدی، معاون والی غزنی به بی‌بی‌سی فارسی گفت این افراد می‌خواستند با استفاده از تعطیلاتی که دولت به مناسبت برگزاری انتخابات اعلام کرده، به خانه‌های خود در کابل بازگردند.
    مطلب مرتبط

   
۱   یک زن در نورستان چهار طالب را کشت

۲   امنیت ملی: پاکستان اعضای شبکه‌ی حقانی را به مناطق امن انتقال داده است

۳   منطقه شاخ ولسوالی قیصار به کنترول طالبان در آمد

موضوعات مرتبط

طالبان

آقای احمدی افزود که افراد گروه طالبان اتوبوس حامل آنها را در روستای نور بابا در ولسوالی اندر ولایت غزنی متوقف کردند و آنها را به محل نامعلومی بردند.

به گفته او، یک نفر از استادان دانشگاه قندهار که در اتوبوس دیگری بودند نیز در اثر درگیری بین طالبان و نیروهای پلیس زخمی شده است.

معاون والی غزنی همچنین گفت که تلاش‌ها برای ردیابی گروگان‌ها و آزادی آنها آغاز شده و این تلاشها عمدتا با میانجیگری ریش‌سفیدان محلی به راه افتاده است.

محمدعلی احمدی گفت گزارش‌هایی که به او رسیده، حاکی از آن است که طالبان مدعی شده‌اند که به دو یا سه نفر از گروگان‌ها "مظنون" هستند و ممکن است بقیه آنها را پس از بازجویی آزاد کنند.

آقای احمدی بدون نام بردن از کشور خاصی گفت که ممکن است "دست‌های بیرونی" در این گروگان‌گیری دخیل باشند.

با این حال، او گفت که با نزدیک شدن زمان برگزاری انتخابات، فعالیت شورشیان در راه‌ها افزایش یافته و برخی از این شورشیان کسانی هستند که با زبان‌های رایج در افغانستان (فارسی و پشتو) آشنایی ندارند.

این مقام محلی گفت که طالبان در برخی از راه‌ها بمبگذاری کرده‌اند و در بیشتر محلاتی که حضور دارند، وسایط نقلیه مسافران را بازرسی می‌کنند و از آنها می‌پرسند که اگر کارمندان دولت در میان آنها هستند، معرفی کنند.

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان با شرکت عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی در ۲۴ جوزا/خرداد برگزار می‌شود و طالبان هشدار داه‌ادند که این انتخابات را مختل خواهند کرد.

اما آقای احمدی گفت که در ولایت غزنی طالبان توانایی مختل کردن انتخابات را ندارند و فعالیت‌های آنها هرچند تهدیدی علیه انتخابات شمرده می‌شود، اما نیروهای امنیتی آن را مهار خواهند کرد.

او همچنین از کشته شدن دست کم پانزده شورشی مخالف در جریان حمله روز گذشته این شورشیان به یک پاسگاه پلیس در غزنی خبر داد.

اخیرا طالبان فعالیت‌های خود را در سراسر کشور افزایش داده‌اند، اما مقام‌های امنیتی در افغانستان گفته‌اند که تقریبا چهار صد هزار نیروی امنیتی و دفاعی برای تامین امنیت بسیج شده‌اند و گروه‌های شورشی کاری از پیش برده نخواهند توانست.
اخبار بیشتر از ولابت قندهار
   
۱ حمله به دفتر والی و قوماندانی امنیه قندهار با کشته شدن ‍۱۹ مهاجم پایان یافت
۲ درگیری نیروهای امنیتی با مهاجمان مسلح در شهرکندهار پایان یافت
۳ اوراق راى دهى در يک مرکز کندهار تمام شده است

موضوعات مرتبط

قندهار