یازده مردی‌که طالبان انگشت‌های آنها را به دلیل شرکت در انتخابات قطع کردند، می‌گویند که هرچند انگشت‌های خود را از دست داده‌اند اما با شرکت در انتخابات کار درستی انجام داده‌اند.

آنها دیروز (۲۴ جوزا/خرداد) در یک مرکز رای‌گیری در ولسوالی رباط سنگی ولایت غربی هرات رای دادند و هنگام بازگشت افراد وابسته به گروه طالبان موتر/خودرو حامل آنها را متوقف کردند.
    مطلب مرتبط

   
۱   عــدالت قربانیِ مصلـحت افشـای سنـد تا به کـی؟

۲   فـرجـامِ انتـخابات گزینه‌ها و پیـامدها

۳   متهم شدن محمد کریم خلیلی به مهندسی انتخابات از سوی دسته انتخاباتی عبدالله عبدالله

موضوعات مرتبط

انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۳

طالبان آنها را به یک روستای دیگر بردند و انگشتانشان را بی‌حس کردند و با کارد قطع کردند. یکی از آنها راننده موتر بوده‌است.

طالبان عصر دیروز این افراد را آزاد کردند.

آنها که نخواستند از صورت‌شان عکس گرفته شود و اسامی و محل دقیق زندگی‌شان ذکر شود، به بی‌بی‌سی گفتند که از این‌که رای دادند، پشیمان نیستند.

این رای‌دهندگان نیمه دیشب به بیمارستان مرکزی شهر هرات منتقل شدند و در حال حاضر در همان جا تحت درمان هستند.

یکی از آنها گفت: "اگر ده انگشت دست من هم قطع شود، رای می‌دهم. این کار از دستم برمی‌آید."

او افزود: "ما از رئیس جمهوری آینده انتظار داریم که ببیند ما به چه روز افتاده‌ایم به خاطر این رئیس جمهوری. این کشور را باید بسازد. مردم ما باید آرامش داشته باشند."

محمد قاضی زاده خبرنگار بی‌بی‌سی در هرات می‌گوید که هرچند وضع سلامت این افراد به طور کلی خوب است، اما برخی از آنها به لحاظ روانی تحت تاثیر شدید قرار گرفته و حاضر به هیچ نوع گفت‌وگویی نستند.

دو تن از آنها حدود سی سال دارند و بقیه سالمندند و تا ۶۵ سال دارند.

"قربانیان مردم‌سالاری"

قطع انگشتان آنها در شبکه‌های اجتماعی به صورت گسترده‌ای بازتاب یافته و بسیاری‌ها از آنها به عنوان قربانیان مردمسالاری یاد می‌کنند.

به نظر می‌رسد که رفته‌رفته این افراد به نمادی از قربانیان انتخابات ۲۴ جوزای ریاست جمهوری افغانستان، دست کم در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی تبدیل شود.

هنوز مسئولیت قطع کردن انگشتان این یازده رای‌دهنده را به صورت رسمی هیچ گروهی به عهده نگرفته است.

اما طالبان در این انتخابات و همچنین انتخابات قبلی هشدار داده بودند که انگشتان کسانی را که رای بدهند، قطع می‌کنند. در انتخابات گذشته گزارش‌هایی در این مورد منتشر شده بود.

با وجود این، بسیاری از کسانی که دیروز پای صندوق‌های رای رفتند، به رسانه‌ها گفتند که برای این رای دادند که به خشونت "نه" بگویند و افکار تندروانه گروه طالبان را رد کنند.

طالبان مخالف انتخابات هستند و این گروه هشدار داده بود که آن را برهم خواهد زد. به همین دلیل طالبان تلاش‌های گسترده‌ای را برای مختل کردن انتخابات به راه انداختند.

دولت از خنثی کردن صدها طرح حمله این گروه خبر داده‌است.

هنوز آمار دقیقی از قربانیان خشونت‌های روز انتخابات در دست نیست.

خیرالله انوش والی سمنگان در شمال افغانستان در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی تایید کرد که دست کم ۱۱ تن در انفجار بمب کنار جاده‌ای در این ولایت شامگاه دیروز کشته شدند.

از سوی دیگر، وزارت داخله/کشور گزارش داده که طالبان در جریان روز انتخابات و شب بعد ۷۳ کشته داده است.
اخبار بیشتر از ولابت غزنی
   
۱ 'اگر ده انگشت دستم هم قطع شود، بازهم رای می‌دهم'
۲ عبدالله: ولسوالی جاغوری را ولایت میسازم
۳ تعداد افراد کشته شده گروه طالبان در غزنی به '۸۰ تن' رسید

موضوعات مرتبط

غزنی