این نخستین نشست خبری عبدالله عبدالله پس از شکسته شدن بن بست انتخاباتی است.

در روز های گذشته عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی در باره توافق های سیاسی و فنی گفتگوهای چند ساعته یی داشته اند.

آقای عبدالله نکته های مهم این گفتگو های پشت درهای بسته را آشکار می سازد.

عبدالله عبدالله نامزد ریاست جمهوری امروز در یک نشست خبری در کابل گفت: " هردو طرف موافقه کرده اند که پس از اعلام نتایج حالت برد، برد است نه باخت! تفتیش باید به گونه بسیار شفاف صورت بگیرد، از هر دو ستاد یک نماینده از کار های رییس دارالانشا نظارت خواهد کرد که از جانب ستاد ما این کار را وحید عمر انجام خواهد داد."

ایجاد حکومت وحدت ملی هنوز هم در صدر گفتگو های این نامزدان ریاست جمهوری قرار دارد.

عبدالله عبدالله در این باره چنین گفت: " آنچه موافقه شده است تعهد به اصول مشترک و بر ایجاد حکومت وحدت ملی است هر گونه معامله را در این باره رد می کنم."

یکی از مهم ترین خواست های عبدالله عبدالله شفافیت در بازرسی آرا است، برخلاف گذشته ها عبدالله عبدالله اکنون می گوید که روحیه بهتری میان وی و اشرف غنی احمدزی به میان آمده است.

عبدالله عبدالله گفت: " این بار ناظران ما در ولایت ها و در مرکز به گونه دقیق کار خواهند کرد و امیدواریم که شفافیت در این روند حفظ شود، البته باید گفت که اکنون روحیه
بهتری میان مان به وجود آمده است و می خواهیم که این روحیه تقویت شود و حفظ شود."

نخستین دیدار در خانه اشرف غنی احمدزی انجام شد، اما در دیدار دوم قرار است عبدالله عبدالله از اشرف غنی احمدزی میزبانی کند.

پس از توافق میان نامزدان ریاست جمهوری اکنون بسیاری از مردم چشم انداز بهتری برای آینده شان دارند.

گفته می شود که در روز های گذشته یکی از مهم ترین توافق ها میان هر دو دسته انتخاباتی، برگزاری لویه جرگه بوده است که در آن نظام افغانستان از نظام ریاستی به نظام پارلمانی تغییر خواهد کرد.