مقامات در فاریاب سقوط منطقه شاخ  ولسوالى قيصار را تائید کرده ؛ اما مدعی اند که طی درگیری های دو روزه ٤٥ طالب مسلح کشته و زخمی شده است.

محمدالله بتاش، والی فاریاب میگوید که ، در حملۀ دیروزی طالبان در شاخ ٢٨ طالب به شمول چند قوماندان مشهور شان از پادرآمده و ١٧ تن دیگر جراحت برداشته اند

وى به آژانس خبرى پژواک  گفت که ، در این درگیری ها هشت پولیس محلی و يک پولیس ملی نيز جان باخته و یکتعداد نا معلوم مجروح و مفقود گردیده اند.

والى فارياب در رابطه به تلفات افراد ملکی وبیجاشدگان گفت که ، هنوز آمار دقیق از کشته و زخمی های مردم عادی و بیجا شده ها گزارش داده نشده چون طالبان شبکه مخابراتی  را در قيصار قطع نموده اند.

اما سمونوال محمد نعیم اندارابی آمر امنیت قوماندانی امنیه فاریاب که به قیصار رفته است، ميگويد که دو سرباز اردوی ملی و چهار فرد ملکی به شمول یک مرد ، یک زن و دو طفل در جریان جنگ نيز  کشته شده اند.

وى تائید کرد که امروز پس از عقب نشینی تکتیکی نیروهای امنیتی ، شاخ به دست طالبان افتاده و نيروهاى امنيتى برای باز پسگیری آن آمادگی دارند.

جگرن محمد رضا رضا ،سخنگوی لوای اول قول اردوی ٢٠٩ شاهین در فاریاب عامل سقوط منطقه شاخ را حرکت  های  سیاسی اخیر در شهر میمنه مرکز فارياب دانسته میگوید که ، برخی اشخاص تانک و نیروهای پولیس محلی را به منظور قدرت نمایی از قیصار به شهر میمنه آوردند که طالبان از خلاى به وجود آمده استفاده کردند.

وى ازين اشخاص نام نبرد و افزود که فعلاً مسوولیت جنگ با طالبان به عهده نیروهای اردوی ملی بوده  و طالبان صدها خانواده را مجبور به ترک خانه های شان نموده اند.

خال محمد کارگر، رییس شواری انکشافی قیصار میگوید که ، بیش از ١٠ تن از افراد مُلکی کشته شده و تعداد زیادی مجروح  و حدود ٣٥٠ خانواده از خانه های شان بیجا گردیدند.

وی گفت که ، عتیق الله ، ظاهر ، آغا شیرین ، عبدالله ، جاوید ، سهیلا و چند تن دیگر که نام شان معلوم نیست از جمله کشته شدگان افراد ملکی هستند.

رییس شورای انکشافی قیصار از سقوط  بازار شاخ ابراز نگرانی کرده میگوید که ، اگر دولت در قسمت باز پسگیری آن اقدام عاجل نکند این منطقه به دلیل موقعیت جغرافیایی و اقتصادی که دارد میتواند برای طالبان به یک مرکز مالیاتی و عایداتی مبدل شود و خطر جدی بر امنیت سایر مناطق قیصار خواهد شد.

 قاری یوسف احمدی سخنگوی طالبان ميگويد که طالبان مناطق شاخ و غورۀ قيصار را امروز تصرف نموده و در جريان جنگ ٢٦ عسکر و هفت طالب کشته شده است.


اخبار بیشتر از ولابت هلمند
   
۱ منطقه شاخ ولسوالی قیصار به کنترول طالبان در آمد
۲ قوماندان امنیه هلمند از وظیفه اش برکنار شد
۳ هلمندِ خونین و همسایه‌دوستیِ رییس‌جمهور!

موضوعات مرتبط

هلمند