ریاست امنیت ملی کشور می‌گوید، شبکه‌ی حقانی از سوی استخبارات پاکستان حمایت می‌شود. عبدالحسیب صدیقی، سخن‌گوی این ریاست دیروز در یک نشست خبری در کابل گفت، هسته‌ی مرکزی شبکه‌ی حقانی به دستور سازمان استخبارات پاکستان دو هفته قبل از آغاز عملیات نظامی در وزیرستان شمالی، توسط ۱۵۰ وسیله‌ی نقلیه و مقدار زیادی از سلاح و مهمات از شهر میران‌شاه به شهر تل، اسپین‌ تل و کُرم اجنسی منتقل شده‌‌اند.

او هم‌چنان افزود، نظر به یافته‌های ریاست امنیت ملی، قبل از آغاز عملیات در وزیرستان، شمار‌ زیادی از سران شبکه‌ی حقانی و سایر گروه‌های تروریستی از مناطق وزیرستان شمالی به طرف کُرم اجنسی، شهر کراچی، کویته و حتا اسلام‌آباد منتقل شده‌اند. صدیقی گفت، عملیات ارتش پاکستان در وزیرستان‌ شمالی نمایشی و برای فریب اذهان عامه است.

او تأکید کرد، پاکستان تا هنوز هیچ تغییری در برنامه‌ی خود نسبت به مبارزه با تروریزم بین‌المللی نیاورده است. صدیقی افزود، تا هنوز عملیات ارتش پاکستان در وزیرستان شمالی هیچ دست‌آوردی نداشته و به هیچ یک از رهبران گروه‌های تروریستی در این منطقه آسیب نرسیده است.

صدیقی افزود که در عملیات وزیرستان شمالی مهم‌ترین شبکه‌‌ی تروریستی، گروه حقانی، در امان مانده است. پیش‌تر وزارت امورخارجه‌ی کشور نیز با انتقاد از پاکستان گفته‌ بود، ارتش این کشور شبکه‌ی تروریستی حقانی را در وزیرستان شمالی هدف قرار نمی‌دهد. شبکه‌ی حقانی تهدید جدی علیه دولت است و در چند هفته‌ی اخیر مسئول چندین حمله‌ی خونین در کابل و شماری از ولایت‌های کشور بوده است. این شبکه از سوی استخبارات پاکستان حمایت می‌شود.

صدیقی می‌گوید، ارتش پاکستان در عملیات وزیرستان گروه تروریستی به رهبری حافظ گل‌بهار و لشکر طیبه به رهبری حافظ محمد سعید را نیز هدف قرار نداده است. صدیقی گفت، عملیات در وزیرستان به شورشیان صدمه وارد نکرده و فقط باعث بی‌نظمی در منطقه شده است. او به عنوان نمونه از آواره شدن بیش از یک میلیون نفر در این منطقه اشاره کرد.

سخن‌گوی امنیت ملی کشور افزود، در جریان چند هفته‌ی اخیر شبکه‌ی حقانی به کمک سازمان اطلاعات ارتش پاکستان چند عملیات را در داخل کشور راه‌اندازی کرد. به گفته‌ی او، حمله در لسوالی ارگون ولایت پکتیکا کار شبکه‌ی تروریستی حقانی بوده است. در حمله‌ی ارگون 89 فرد ملکی کشته و 42 تن دیگر زخمی شدند.

عملیات هوایی و زمینی ارتش پاکستان در وزیرستان شمالی این کشور چندی پیش آغاز شد. مقام‌های پاکستان گفته‌اند، در این عملیات تعداد زیادی از شورشیان طالب کشته شده‌اند. اما مقام‌های ناتو و افغان برخورد پاکستان با شبکه‌ی حقانی را در این عملیات جدی ندانسته و تأکید دارند، پاکستان علیه این گروه اقدام جدی کند.


اطلاعات روز