Monday, 27 Jan, 2020 - 17:03   امروز  دوشنبه ۷ دلو ۱۳۹۸ - ساعت به وقت کابل ۱۷:۰۳بخش ها:

تعداد بازدید: ۴۹۷

عنوان‌هاي مهم مطبوعات روز پنجشنبه

ايرنا
۸ جدي ۱۳۸۴
y
*** چراغ

- كابينه دولت افغانستان بزرگتر مي‌شود

- "حامد كرزي": ايران به توسعه افغانستان كمك كرده است

- قانوني خواستار روابط پارلماني ميان ايران و افغانستان شد

*** آرمان ملي

- يك زنداني از زندان امنيت ملي افغانستان فرار كرد

- مشاور كرزي در امور اداري استعفا داد

- يك بمب در منطقه مرزي افغانستان و پاكستان خنثي شد

*** انيس

- براي مبارزه با تروريسم به همكاري همسايگان نياز داريم

- سربازان ارتش سابق افغانستان معلم مي‌شوند

- سه تبعه انگليس در مرز غزه و مصر ربوده شدند


تعداد بازدید: ۴۶۴

كمك ‪ ۲۰۰‬ميليون دلار ژاپن به افغانستان ‪

ايرنا
۸ جدي ۱۳۸۴

دولت ژاپن قصد دارد كه براي كمك به بازسازي افغانستان به اين كشور حدود ‪ ۲۰۰‬ميليون دلار كمك مالي كند.

برپايه گزارش روز پنجشنبه روزنامه اقتصادي نيهون كيزاي، اين كمك مالي ژاپن قرار است كه در جهت تقويت زيرساخت‌هاي كشاورزي افغانستان هزينه شود.

ژاپن در نظر دارد با اين كمك، كشاورزان افغاني را از كشت خشخاش دور كرده و آنها را تشويق به كشت باغهاي زيتون، انگور و يا ديگر محصولات كشاورزي كند.


تعداد بازدید: ۴۴۷

آیا تنها دو عضو کابینه جاسوس بودند؟

چراغ
 ۷ جدي ۱۳۸۴

آقای کرزی رئیس جمهور افغانستان  در صحبت اخیرش با وکلای شورای ملی اظهار  داشت که دو عضو حکمت را به جرم جاسوسی  به کشور های دیگرف از وظیفه  برکنار نموده است .

وی در حالی که از افشای نام این  افراد خود داری کرد، گفت که تعداد دیگر نیز پولهای  غیر رسمی ( بانکی ) از کشور های  خارجی دریافت مینمایند  که دولت با این مسأله بر خورد  جدی  خواهند کرد.

گرچه مردم افغانستان  وابسته گی های خارجی گروه ها وجریانهای سیاسی درمقطعهای مختلف زمانی را درک مینمایند  که نظر به اشاره  رئیس جمهور به این  مسدله  باید پایان داده شود؛ ولی دراین اظهارات، یک   نکته مبهم میماند که جاسوس وکسی که به خاطر  خرابی ملت به  دیگران استخدام  میشود، باید باز هم مهلت داده شود و یا مطابق به درجه  جرم شان مجازات شوند؟

اکنون  که ارکان متشکله  دولت براساس انتخابات تشکیل  وتکمیل گردیده  وتمام گروه   های سیاسی، اجتماعی  وقومی درآن عضویت  یافته اند، ضرورا ست  تا آذوقه  خوران دیروز باز هم از دست بیگانه گان  دانه بخورند.

 تعداد بازدید: ۴۳۰

گروگان های تاريخ (بخش دوم)

فارسی  دات رو
۷ جدي ۱۳۸۴
ا.مروزوف

« شايد بهتر باشد لااقل دو غند را آنجا بگذاريم»

« شواردنادزه» در متن اين حوادث و قضايا قرار داشت. به اين دليل به ويژه در مورد او بايد بيشتر گفت. « شواردنادزه» انساني بود با شخصيتي دو گانه. او نکات منفي و مثبت شخصيتي بسياري دارد. او همواره بر آن بود که خود را به عنوان « اصلاح طلب» جاي بزند. هر چند به گمان من اگر قرار باشد اعضاي آن وقت پوليبروي را به دو دستهء «چپ » و « راست » تقسيم کنيم او از چپ ترين ها بود.

او البته به دستور شخص گورباچف مأمور حل موضوع افغانستان شده بود. با اين حال او به خوبي فهميده بود که حالا ديگر افغانستان بي ما ، با مشکلات بسياري روبرو مي شود و از پا مي افتد. به همين خاطر از گورباچف پرسيد ، آيا ممکن نيست که لااقل دو غند از ارتش را در کابل بگذاريم؟ چواب گورباچف وضاحت خودش را داشت : « نه ، هرگز! » من سخنراني شواردنادزه را در وزارت خارجه بعد از امضاي قطعنامهء ژنيف به خوبي به ياد دارم. او گفت : « من در وقت امضاي اين قطعنامه احساس بدي داشتم و اين کار برايم به شدت مشکل مي نمود. و در راه برگشت در طياره، فهميدم که ما به نجيب الله خيانت کرديم ».تعداد بازدید: ۴۸۲

مفقودی محموله مواد منفجره يك كشتي هندي ...

ايرنا
۷ جدي ۱۳۸۴

منابع هندي روز چهارشنبه گزارش دادند، يك محموله ‪ ۱۰۰‬تني مواد منفجره از يك فروند كشتي كه قرار بود از طريق ايران به افغانستان ارسال شود مفقود شد.

اين محموله به منظور استفاده دراجراي طرح‌هاي جاده‌سازي به افغانستان ارسال شده است.

خبرگزاري "پي تي آي" به‌نقل از مقام‌هاي رسمي نوشت: اين محموله در آبهاي خارج از ساحل بمبئي در جنوب غرب هند مفقود شده و مقام‌هاي ذي ربط ناخدا و شش خدمه اين كشتي را به‌منظور تشخيص نحوه وقوع اين حادثه بازداشت كرده‌اند.

اين كشتي تجاري بندر بمبئي را ‪ ۲۲‬دسامبر جاري ( اول دي ماه)به مقصد بندر عباس در جنوب ايران ترك كرده بود.

اين محموله مواد منفجره قرار بود در بندرعباس تخليه و سپس به افغانستان به منظور استفاده شركت جاده‌سازي هند در انفجار صخره‌ها در مناطق كوهستاني براي احداث بزرگراه "دلارام- قندهار" منتقل شود.


تعداد بازدید: ۵۳۹

اخبار كوتاه از افغانستان

ايرنا
۷ جدي ۱۳۸۴

***

* نيمروز، يك تبعه ايراني به اتهام آدم ربايي در ولايت "نيمروز" واقع در غرب افغانستان توسط پليس اين ولايت دستگيرشد.
بگفته يك مقام‌امنيتي در اين ولايت، آدم رباي يادشده كه "نادر روديني" نام دارد و از ساكنان شهرستان زابل مي‌باشد به ربودن يك نوجوان ايراني و فرزند "ع- م" متهم است كه پس از دستگيري تحويل مرزبانان جمهوري اسلامي ايران شده است.

رسانه‌هاي محلي افغانستان با بازتاب دادن اين خبر اين نوع آدم ربايي را بدهكاريهاي مالي ناشي از معاملات مواد مخدر يا باج خواهي عنوان كرده‌اند.

"محمدرضا بهرامي" سفير جمهوري اسلامي ايران در افغانستان با تقدير از همكاري نيروهاي امنيتي اين كشور در شناسايي و استرداد متهم ياد شده به مرزباني زابل گفت: اين همكاريها در چهارچوب توافق نامه كميسيون مرزي كه در سفر اخير وزير امور خارجه جمهوري اسلامي افغانستان به تهران امضا شده مي‌باشد.


تعداد بازدید: ۸۹۲

2 نظامي آمريكا در افغانستان كشته شدند

خبرگزاري فارس
چهارشنبه ۷ جدي ۱۳۸۴

يك سخنگوي ارتش آمريكا اعلام كرد، دو سرباز آمريكايي در دو حادثه رانندگي و انفجار يك بمب در افغانستان كشته و سه نفر ديگر زخمي شدند.

به گزارش خبرگزاري فرانسه از جلال آباد (افغانستان)، اين سخنگو امروز افزود: «در يك حادثه رانندگي امروز صبح در جنوب افغانستان يك سرباز آمريكايي كشته و سه سرباز ديگر زخمي شدند.»

همچنين مايك كودي يك افسر آمريكايي اعلام كرد، انفجار يك بمب دست ساز بر سر راه يك خودروي نظامي آمريكايي در جنوب غرب اسد آباد مركز ولايت كنر يك سرباز آمريكايي كشته و دو نفر ديگر زخمي شدند.


تعداد بازدید: ۱۲۹۴

استقبال يك هفته نامه كابل از سياست ايران ...

ایرنا
۷ جدي ۱۳۸۴
هفته نامه "وطندار" چاپ كابل از سياست جمهوري اسلامي ايران در قبال مسايل افغاستان استقبال كرد.

اين هفته نامه، دليل سفر اخير "منوچهر متكي" وزير امور خارجه ايران به كابل را مشاركت در بازسازي اين كشور دانست.

وزيرامور خارجه ايران روز دوشنبه هفته جاري در راس هياتي وارد كابل شد و در سفر دو روزه خود با "حامد كرزي" رييس جمهوري، معاون رييس جمهوري و رييسان مجلس شوراي ملي، مجلس سنا و همتاي خود ديدار و گفت وگو كرد.

در سرمقاله‌ اين هفته نامه آمده است ، ايران به عنوان كشوري كه مشتركات زيادي با افغانستان دارد ، در دوران جهاد و مقاومت با مردم اين كشور همكاري كرد كه پذيرايي از بيش از دو ميليون مهاجر نمونه‌اي از اين همكاري بود.


تعداد بازدید: ۱۳۴۵

آيا روسيه خسارات وارد آمده شوروي...

ایرنا
۷ جدي ۱۳۸۴

دولت افغانستان از مسكو بخاطر ده سال اشغال اين كشور به وسيله ارتش شوروي غرامت مي‌خواهد.

روزنامه كامرسانت مسكو روز چهارشنبه نوشت: "كريم رحيمي" سخنگوي رياست جمهوري افغانستان اين اظهارات را در سالروز حمله ارتش شوروي به افغانستان بيان كرد.

اين روزنامه افزود: ‪ ۲۶‬سال پيش گروه ويژه "كا.گ.ب" شوروي، كاخ "حفيظ ا.. امين" را در كابل تصرف كرد و اشغال دهساله اين كشور آغاز شد ولي روسيه آن را اشتباه بزرگ دولت شوروي خوانده است.

رحيمي، تهاجم شوروي به افغانستان را عامل اصلي نابودي زيربناي سياسي، اقتصادي و اجتماعي اين كشور مي‌داند كه در نتيجه آن يك ميليون افغاني كشته شدند.


تعداد بازدید: ۱۵۷۹

ورود دوصدتن‬حمله‌كننده انتحاري به کشور

ایرنا
۷ جدي ۱۳۸۴

مطبوعات افغانستان روز چهارشنبه به نقل از يك مقام ارشد گروه طالبان اعلام كردند كه ‪ ۲۰۰‬حمله‌كننده انتحاري وارد اين كشور شده‌اند.

به گزارش اين مطبوعات، "ملا داد الله" كه فرمانده ارشد گروه طالبان به حساب مي‌آيد و يك پاي خود را نيز در جنگ از دست داده‌است اعلام كرده كه اين افراد به شهرهاي مختلف افغانستان براي انجام حمله انتحاري اعزام شده‌اند.

وي كه ادعاكرده از داخل افغانستان صحبت مي‌كند، افزود: مقامات دولتي، نيروهاي آمريكايي و نيروهايي بين‌المللي كمك به امنيت افغانستان (ايساف) از اهداف اين نيروها مي‌باشند.


تعداد بازدید: ۵۱۸۲

رقابت برسر رياست پارلمان درسهائيکه بايد ...

وبلاگ رسناخیز ملی
 ۷ جدي ۱۳۸۴
م.سلطانپور

رقابت برسر رياست پارلمان و درسهائيکه بايد از آن آموخت
(مردم بهتر از رهبران عمل ميکنند)

قرار اخبار منتشره در آژانسهای خبر رسانی بين المللی در اولين جلسهء شورای ملی (پارلمان) کشور که بعد از يک وقفهء تقريبآ سی ساله دايير گرديد، آقای قانونی طی رای گيری مخفی و دومرحله يی بحيث رئيس مجلس نمايندگان (ولسی جرگه) اتنخاب شدند. در اخبار بی بی سی مورخ21 دسامبر چنين ميخوانيم:« محمد يونس قانونی، رهبر حزب افغانستان نوين، با به دست آوردن ۱۲۲ رای به عنوان رييس مجلس نمايندگان (ولسی جرگه) افغانستان انتخاب شد.

عبدالرسول سياف، رهبر حزب دعوت اسلامی افغانستان، که رقيب اصلی آقای قانونی در اين رای گيری به شمار می رفت، ۱۱۷ رای آورد.

افزون بر آقایان قانونی و سياف، نورالحق علومی، سيد اسحق گيلانی، شکريه بارکزی، صفيه صديقی و قدريه يزدان پرست نیز نامزدهای احراز پست رياست مجلس نمايندگان افغانستان بودند.

در دور اول رای گيری، محمد يونس قانونی ۱۰۸ رای گرفت و عبدالرسول سياف ۸۸ رای برد.

در این دور، سيد اسحق گيلانی، ۱۶ رای، نورالحق علومی، ۱۲ رای، شکريه بارکزی، ۹ رای، قدريه يزدان پرست، ۶ رای و صفيه صديقی، ۵ رای آوردند.

تعداد بازدید: ۱۵۵۶

حقوق رئيس و نمايندگان مجلس افغانستان ...

بازتاب
چهارشنبه ۷ جدي ۱۳۸۴
بر اساس پيشنهاد «حامد كرزاي، رئيس‌جمهور افغانستان و تصويب وزارت ماليه (دارايي) اين كشور، حقوق و مزاياي نمايندگان مجلس شوراي ملي اين كشور تعيين شد.

به گزارش ايرنا، كرزاي براي «محمد يونس قانوني»، رئيس مجلس شوراي ملي افغانستان مبلغ ‪ ۱۷۵‬هزارافغاني (سه هزار و ‪۵۰۰‬دلار)، براي معاونان اول و دوم مجلس ‪ ۷۵‬هزار افغاني (يكهزار و ‪ ۵۰۰‬دلار)، براي دو منشي ‪ ۶۰‬هزار افغاني (يك هزار و ‪۲۰۰‬ دلار) حقوق در ماه در نظر گرفته است.


تعداد بازدید: ۱۳۴۳

تحدید نمایندگان پارلمان توسط کرزی

سرویس خبررسانی آرسانانت
۷ جدي ۱۳۸۴
فرهنگ دوست 

شنیدها از این قرار است.
(حامد کرزی، رئيس جمهور افغانستان دو مقام عالی رتبه دولتی را که به گفته او در حين جاسوسی برای خارجيان به دام افتاده اند، اخراج کرده و هشدار داده است که از تخلفات کسانی که مرتکب چنين اعمالی شوند، چشم پوشی نخواهد کرد.
آقای کرزی که اين خبر را در ديدار با اعضای پارلمان تازه افغانستان اعلام کرد، نام اين دو مقام را که "بسيار بلندپايه" توصيف کرد، فاش نساخت اما گفت کسانی که برای کشورهای خارجی جاسوسی کنند، "افشا و محاکمه" خواهند شد.)

چرا آقای کرزی این خبر را در دیدار با نمایندگان منتخب مردم اعلام میکند
پس سخنگوی ریاست جمهوری بدرد چکای میخورد و چه وظیفه دارد
آقای کرزی میتوانست این خبر را از طریق سخنگوی خود که بصورت روزانه و هفتگی با خبرنگاران دیدار دارند اعلام کند.
با قاطعیت میتوان گفت اصل موضوع دروغ است و الی دلیل ندارد کسی متهم به جاسوسی باشد ولی نام او اعلام نشود. اگر موضوع حقیقت داشته باشد یاید این افراد به دادگاه معرفی میشدند تا دادگاه در مورد آنها تصمیم بگیر.د


تعداد بازدید: ۱۰۶۰

پارلمان آينده چگونه ؟؟؟

آفغان آزاد
 ۶ جدي ۱۳۸۴

درين اواخر سوالات زيادی مطرح است که پارلمان آينده چگونه پارلمانی حواهد بود؟

طی چار سال گذشته هميشه دغدغه ای خاطر دولت آقای کرزی و حاميان بين المللی آن اين بود که چگونه و از کدام طريق از نفوذ و ورود مجاهدين در پارلمان آينده جلوگيری کنند که تبليغات گسترده و استفاده ار واژه های تعريف نا شده ای چون جنگ سالار و تفنگ سالار و نشر ليست جنايت کاران جنگی و ناقضين حقوق بشر توسط موسسات امريکايی در همين راستا بود. بلآخره مشاورين خارجی حکومت کرزی بعد از تعمق و تفکر زياد طرح و نقشه ای زيرکانه ای را در رابطه به انتخابات پارلمانی و سيستم رآی گيری در آن طرح ريزی و عملی کردند ؛ که در اثر آن در هر ولايت مجاهدين که طرح و برنامه ای مشخص قبلی نداشتند در مقابل يکديگر قرار گرفتند که اين خود باعث شکسته شدن و تقسيم رای و پايين آمدن سطح آن جهت کسب آرای مناسب به پارلمان گرديد و فراهم آور زمينه ای شموليت افراد و اشخاص ديگر از جمله کانديدهای دولت که از تقلب های سازماندهی شده کارمندان انتخات که توسط خود دولت تعين شده بودند سود ميبردند ؛ گرديد


تعداد بازدید: ۹۴۷

شش جدی آغاز یک پارلمان

چراغ
 ۶ جدي ۱۳۸۴

افغانستان  کشور عزیز مان  دارای موقعیت خاص جغرافیایی وطبیعت  چهار فصل بوده و  درقلب قاره آسیا قرار دارد که مرکز  تلاقی تمدنهای مختلف است، روی این ملحوظ  درطول  دوران تاریخ کهن ودیرینه  اش بار ها مورد حمله وتجاوز جهانکشایان، زورمندان وابر قدرتهای جهان قرار گرفته،  که بعد از چندی این  متجاوزان مورد خشم مردم این سرزمین  قرار گرفته ، از صحنه یا فرار کرده اند  و  یا طعم تلخ شکست را چشیده  که حتی بعضاً  از نقشه  جهان محو گردیده است.

درست 26  سال قبل از امروز  به تاریخ شش  جدی سال  1358   هـ ش  لشکر سرخ شوروی وقت به افغانستان  تجاوز  نمود و با سازو برگ نظامی بسیار بلند، مغرورانه به اشغال این کشور  پرداخت؛ ولی هنوز چند ماه را سپری نکرده بودند که   مورد خشم مردم آزاده ما قرار گرفتند واز هر  نقطه   مردم به دفاع از  وطن شان پراختند، جانها   ومالهای شان را فدا کردند وشوروی با لمقابل  با وارد کردن ضربات غول اسا اکثر دار و ندار این ملک را از بین برد، از جمله زیاده از یک ونیم ملیون انسان شهید،  دو برابرآن معلول ومعیوب وده برابرآن مهاجر  شدند.

 [اول] [] [ ] [آخرین]نقل و نشر مطالب با ذکر نام سرویس خبررسانی آریانانت  آزاد است صفحه اصلی بخش ها موسیقی تماس با ما مقالات سرخط اخبار

مقدار زمان ايجاد صفحه: 0.179 ثانيه