Friday, 18 Sep, 2020 - 22:14   امروز  جمعه ۲۸ سنبله ۱۳۹۹ - ساعت به وقت کابل ۲۲:۱۴بخش ها:

"هزاره ها؛ از قتل عام تا احياي هويت"

کتابها

۹ عقرب ۱۳۸۴ هـزاره‌ها؛ از قتل عام تا احياي هويت
مقدمه:

هزاره‌ها از قتل عام تا احياي هويت، عنوان كتابي است كه آخرين كار و دستمايه اينجانب در زمينه‌هاي مختلف تاريخ، فرهنگ و مسائل اجتماعي جامعه هزاره و شيعه افغانستان به حساب مي‌آيد. در اين كتاب كوشيده ام تا گزارش نسبتاً جامع و دست اول از سرنوشت هزاره‌ها، از قتل عام‌شان در عصر عبدالرحمن تا حضور دوباره‌شان در صحنه‌هاي مختلف زندگي اجتماعي ـ سياسي كشور، با استناد به نوشته‌هاي مرحوم كاتب و ديگران ارائه دهم.

كتاب هزاره‌ها از قتل عام تا احياي هويت، با يك مقدمه كوتاه در هفت فصل و بيش از 500 صفحه گردآوري شده كه

فصل اول موضوعات زير را بر مي‌گيرد:
ما و آمريكا از نخستين تماس تا نخستين پايگاه

کتابها
پیمان ملی
۱۰ میزان ۱۳۸۴از کتاب افغانستان در آتش نفت
نوشته از : خواجه بشير احمد انصاري

آقاي زبگنيو برژنسكي، مشاور امنيت ملي آمريكا در زمان جيمي كارتر، مي گويد كه اين ما بوديم كه شوروي ها را تشويق نموديم تا به افغانستان تجاوز نظامي نمايند و در اين پروژه، پاكستان رفيق راه ما بود.

با وجود دوري جغرافيايي ميان افغانستان و ايالات متحده، آمريكا، دولت مستقل افغانستان از همان سالهاي اول استقلال خويش در تلاش براي برقراري روابط سياسي با ايالات متحده آمريكا برآمد و بدين وسيله اولين تماس مقامات رسمي افغانستان با دولت آمريكا هنگامي صورت گرفت كه محمدولي خان دروازي در رأس هيأتي جهت اشتراك در كنفرانس صلح جهاني وارد تاشكند شده و از آنجا با (هاردنگ) رئيس جمهور وقت ايالات متحده مكالمه تلفني انجام داده و خواهان همكاري و برقراري روابط با آن كشور شد و پس از آن در جولاي ۱۹۲۲ در رأس هيأتي عازم آمريكا شد و در جريان سفر خويش با (هاردنگ) ملاقات نموده و نامه، امير امان الله خان را برايش تسلم نمود.در باره فدرا لیسم (اخیر)

کتابها

۷ میزان ۱۳۸۴نوشته از عبداللطیف (پدرام)

اين جرگه به طور طبيعي، همانند گذشته، رهبران قومي و شخصيتهاي منطقه اي را در بر خواهد گرفت.

اين تركيب در حالي كه از يك رخ زندگي، يعني از واقعيتهاي قومي و منطقه اي در افغانستان، نمايندگي خواهد كرد ضرورت آن را به ميان مي آورد تا در يك نهاد مناسب ديگر نقش فعال نيرو هاي اجتماعي و سياسي نيز تضمين شود. اين نيرو ها غالباً از رخ ديگر زندگي، از واقعيتها و منافع ملي و سراسري نمايندگي كرده و از ديدگاه سياسي و اجتماعي جامعه افغاني را به مثابه يك كل واحد به هم پيوند خواهند داد.در باره فدرا لیسم (بخش دوم)

کتابها
سرویس خبررسانی آریانانت
۷ میزان ۱۳۸۴نوشته از عبداللطیف (پدرام)
برخي به آنچه پس از سقوط كمونيسم در يوگوسلاويا، چكوسلواكيا و حتي اتحاد شوروي روي داد استناد مي كنند تا به اين ترتيب نشان دهند كه پايان فدراليسم تجزيه و از هم پاشيدگي است. در حالي كه واقعيت چيز ديگري است. تجزيه يوگوسلاويا و چكوسلواكيا نه پيامد فدراليسم بلكه به عوامل ديگري ارتباط مي گيرد كه استبداد سياسي و قومي در صدر آنها قرار دارد.

ديكتاتوري حزبي و ايدئولوژيك، اقتصاد متمركز سوسيالستي و سيطره قومي، پايه هاي قدرت سياسي در اين كشور ها را تشكيل مي داد. به محض آنكه اين پايه ها با چالش رو به رو شد نظام سياسي مسلط فرو پاشيد و در شرايط تازه نخبگان سياسي با توسل به ناسيوناليسم قومي، كه در خلاي ايجاد شده ميدان وسيعي براي رشد آن فراهم شده بود، اين كشور ها را بين خود تقسيم كردند.بخشی از کتاب ' سقوی دوم'

کتابها

15 عقرب, 1383کتاب ؛سقوی دوم؛ باز گو کنندهء انديشه های فاشيستی يک تعدادی می باشد که وجود تمام اقليتها و عده کثيری از شهروندان را در ساختار سياسی و اجتماعی وطن نفی می کنند و تفکر برتری جویی يک قوم را بر ساير اقوام با هم برادر افغانستان تقويت و حمايت می کنند.
[اول] [< ماقبلنقل و نشر مطالب با ذکر نام سرویس خبررسانی آریانانت  آزاد است صفحه اصلی بخش ها موسیقی تماس با ما مقالات سرخط اخبار

مقدار زمان ايجاد صفحه: 0.098 ثانيه