Friday, 18 Sep, 2020 - 22:29   امروز  جمعه ۲۸ سنبله ۱۳۹۹ - ساعت به وقت کابل ۲۲:۲۹بخش ها:

« پټه خزانه فی المیزان » اثرآقای قلندر مومند...

کتابها
سرویس خبررسانی آریانانت
دوشنبه ۱۲ سنبله ۱۳۸۶« پټه خزانه فی المیزان » اثرآقای قلندر مومند، کتابيکه در يک بررسی و پژوهش عالمانه و نقادانه ، کتاب « پټه خزانۀ محمدهوتک » باتصحیح و تحشیۀ مرحوم حبیبی را یک نوشتۀ فرضی ، جعلی وجدید و در روی ميز به تحرير درآمده به اثبات میرساند« من ناله می نویسم! »

کتابها
سرویس خبررسانی آریانانت
چهارشنبه ۱۶ حوت ۱۳۸۵« ستم می پرورد آغوش گل از خار پروردن
زبانی را کزوکاری دُرود آید، به سب مکشا»

چه زشت است ، مراد خود را در نا مرادیهای دیگران جُستن .استاد داکتر لطیف «ناظمی » ورهنورد
زریاب دو الماس بینظیر وگرانبها ، در تاریخ ادبیات پُربار خراسان زمین .معرفی کتاب در خط آتش، اثر جنرال پرویز مشرف

کتابها
سرویس خبررسانی آریانانت
دوشنبه ۲ دلو ۱۳۸۵
به تازه گی کتاب "در خط آتش" نوشتة پرویز مشرف در کابل چاپ و منتشر شده است. این کتاب را که یک افغان به نام سید هارون یونسی به صورت روان و قابل ستایش به دری ترجمه کرده است، با کیفیت عالی از سوی مطبعه میوند به زیور چاپ آراسته شده است. در خط آتش به مسائل بسیاری بحث برانگیز پرداخته است؛ پرویز مشرف، رییس جمهور پاکستان نقش امریکا در پرورش و تقویت تروریسم برای شکست اتحاد جماهیر شوروی سابق عامل اصلی و سرآغاز بحران دهشت افکنی خوانده است.انتشار مجموعه آثار احمد ظاهر در 'کتاب عشق'

کتابها
بی بی سی
چهارشنبه ۲۰ جدي ۱۳۸۵احمد ظاهر
'در مجموع ۳۹۵ آهنگ از احمدظاهر در استديوهای مختلف به ثبت رسيده است'
به تازگی مجموعه آثار صوتی احمد ظاهر، آوازخوان سرشناس افغان، به صورت کتاب و سی دی، در شهر مشهد ايران گردآوری و منتشر شده است.

"کتاب عشق"عنوان کتابی است که مجموع کامل ترانه های آهنگ های احمدظاهر را دربر گرفته است.

در ابتدای کتاب، محمد ظاهر سپاس گردآورنده اين آثار، ضمن اشاره به زندگی هنری احمد ظاهر، در باره آشنايی اين هنرمند با آهنگسازانی چون استاد سليم سرمست، استاد ننگيالی، استاد نينواز، استاد شاه ولی ترانه ساز و اينکه چگونه احمد ظاهر به راديو کابل راه يافت معلومات داده است.
درنگی بر "تأثیر نظام های سیاسی و اجتماعی افغانستان بر ادبیات دری "

کتابها
سرویس خبررسانی آریانانت
دوشنبه ۲۰ قوس ۱۳۸۵"تأثیر نظام های سیاسی و اجتماعی افغانستان بر ادبیات دری "

این اثر در برگیرنده یی سه صد وبیست ودو صفحه  می باشد؛ بدون در نظرداشت  صفحاتی که به کتابنامه و فهرست مطالب اختصاص یافته است .
کاتب در غرب تذکرالانقلاب به انگلیسی ترجمه شده است

کتابها

پنجشنبه ۴ عقرب ۱۳۸۵"فیض محمد کاتب هزاره" مورخ شهیر و نامدار وطن که "داکتر اکرم عثمان" او را " پدر تاریخ معاصرافغاستان" خطاب نموده است، بلاشک یکی از مورخان پرکار و شجاعیست که عمری را صرف نگاشتن حقایق روزگارش نموده است.نگاهی به کتاب "مردا به بام دنیا رفته اند" از عزیزالله ایما

کتابها
سرویس خبررسانی آریانانت
چهارشنبه ۲۶ میزان ۱۳۸۵نویسنده : عزیزالله ایما
چاپ : تابستان 1385 خورشیدی همکار صفحه آرایی : نهاد نشراتی « شاهمامه » هالند « مردا به بام دنیا رفته اند !» مجموعه ی ده داستان کوتاه است از عزیزالله ایما که این اواخر از سوی نهاد نشراتی « شاهمامه » به نشر رسیده است .سرنوشت غم انگيز در افغانستان

کتابها
سپيده دم
پنجشنبه ۱۸ جوزا ۱۳۸۵کتاب "سرنوشت غم انگيز در افغانستان" خاطرات فيليب کاروين، کارمند عالیرتبه ملل متحد (معاون سياسی بين سيوان) در سال 1992 است که در آن از سقوط کابل و فرار نا فرجام دکترنجيب الله سخن می گويد. کتاب توسط حکيم سروری از انگليسی به دری ترجمه شده است و در سال 2005 در پيشاور چاپ شده است.

مطالبی زير از صفحه 121 تا 167 کتاب "سرنوشت غم انگيز در افغانستان" اقتباس شده است
 15   اپریل 1992:
ساعت 07 30 صبح
عَونی بوتسالی (معاون اول بين سيوان) در جلسه صبحانه مرا مطلع ساخت که میدان هوایی بگرام شب گذشته تقریباً بدون زد وخورد به دست قوت های احمد شاه مسعود افتاده.پژوهشی در گستره ء زبان و نقدی بر عوامل نا بسامانی آن در افغانستان

کتابها
سرویس خبررسانی آریانانت
دوشنبه ۴ ثور ۱۳۸۵« پژوهشی در گستره ء زبان و نقدی بر عوامل نا بسامانی آن در افغانستان » نام کتابی ست از« سالار عزیزپور» که این اواخر از سوی« بنگاه نشراتی شاهمامه» با قطع و صحافت زیبا به چاپ رسیده است . پس از«پارسی ستیزی در افغانستان» و« اززبان تا ادب فارسی» این سوءمین اثری ست از سالار عزیزپور شاعر ، نویسنده ومنتقد در راستای پژوهشی در گستره ء زبان . از این نویسنده سوای آثار فوق آثار دیگر ی نیز به چاپ رسیده است که آخرین آن« پژوهشی در گسترهء زبان و.. .» می باشد.یغمای دوم منگلی در پاسخ دویمه سقاوی

کتابها
سرویس خبررسانی آریانانت
۲۳ قوس ۱۳۸۴مژده به علاقه مندان کتاب

- یغمایی دوم منگلی – و یا یغمای دوم منگلی در پاسخ دویمه سقاوی - کتابی تاریخی اجتماعی و سیاسی میبا شد
که در 335 صفحه به چاپ رسیده.
کتاب نامبرده در جواب کتاب - سقاوی دوم – که به قلم جناب سمسور افغان که فعلاً یکی از معاونین آقایی کرزی میبا شد به چاپ رسیده.

نام کتاب : یغمای دوم منگلی - یغمای دوم منگلی در پاسخ دویمه سقوی -
نویسنده: لطیف کریمی
سال چاپ : بهار 1384 خورشیدی
تیراژ: 10000 جلد
ناشر: اداره دارهءانشر افغانستان

آنچه در این کتاب میخوانید :
"هزاره ها؛ از قتل عام تا احياي هويت"

کتابها

۹ عقرب ۱۳۸۴ هـزاره‌ها؛ از قتل عام تا احياي هويت
مقدمه:

هزاره‌ها از قتل عام تا احياي هويت، عنوان كتابي است كه آخرين كار و دستمايه اينجانب در زمينه‌هاي مختلف تاريخ، فرهنگ و مسائل اجتماعي جامعه هزاره و شيعه افغانستان به حساب مي‌آيد. در اين كتاب كوشيده ام تا گزارش نسبتاً جامع و دست اول از سرنوشت هزاره‌ها، از قتل عام‌شان در عصر عبدالرحمن تا حضور دوباره‌شان در صحنه‌هاي مختلف زندگي اجتماعي ـ سياسي كشور، با استناد به نوشته‌هاي مرحوم كاتب و ديگران ارائه دهم.

كتاب هزاره‌ها از قتل عام تا احياي هويت، با يك مقدمه كوتاه در هفت فصل و بيش از 500 صفحه گردآوري شده كه

فصل اول موضوعات زير را بر مي‌گيرد:
ما و آمريكا از نخستين تماس تا نخستين پايگاه

کتابها
پیمان ملی
۱۰ میزان ۱۳۸۴از کتاب افغانستان در آتش نفت
نوشته از : خواجه بشير احمد انصاري

آقاي زبگنيو برژنسكي، مشاور امنيت ملي آمريكا در زمان جيمي كارتر، مي گويد كه اين ما بوديم كه شوروي ها را تشويق نموديم تا به افغانستان تجاوز نظامي نمايند و در اين پروژه، پاكستان رفيق راه ما بود.

با وجود دوري جغرافيايي ميان افغانستان و ايالات متحده، آمريكا، دولت مستقل افغانستان از همان سالهاي اول استقلال خويش در تلاش براي برقراري روابط سياسي با ايالات متحده آمريكا برآمد و بدين وسيله اولين تماس مقامات رسمي افغانستان با دولت آمريكا هنگامي صورت گرفت كه محمدولي خان دروازي در رأس هيأتي جهت اشتراك در كنفرانس صلح جهاني وارد تاشكند شده و از آنجا با (هاردنگ) رئيس جمهور وقت ايالات متحده مكالمه تلفني انجام داده و خواهان همكاري و برقراري روابط با آن كشور شد و پس از آن در جولاي ۱۹۲۲ در رأس هيأتي عازم آمريكا شد و در جريان سفر خويش با (هاردنگ) ملاقات نموده و نامه، امير امان الله خان را برايش تسلم نمود.در باره فدرا لیسم (اخیر)

کتابها

۷ میزان ۱۳۸۴نوشته از عبداللطیف (پدرام)

اين جرگه به طور طبيعي، همانند گذشته، رهبران قومي و شخصيتهاي منطقه اي را در بر خواهد گرفت.

اين تركيب در حالي كه از يك رخ زندگي، يعني از واقعيتهاي قومي و منطقه اي در افغانستان، نمايندگي خواهد كرد ضرورت آن را به ميان مي آورد تا در يك نهاد مناسب ديگر نقش فعال نيرو هاي اجتماعي و سياسي نيز تضمين شود. اين نيرو ها غالباً از رخ ديگر زندگي، از واقعيتها و منافع ملي و سراسري نمايندگي كرده و از ديدگاه سياسي و اجتماعي جامعه افغاني را به مثابه يك كل واحد به هم پيوند خواهند داد.در باره فدرا لیسم (بخش دوم)

کتابها
سرویس خبررسانی آریانانت
۷ میزان ۱۳۸۴نوشته از عبداللطیف (پدرام)
برخي به آنچه پس از سقوط كمونيسم در يوگوسلاويا، چكوسلواكيا و حتي اتحاد شوروي روي داد استناد مي كنند تا به اين ترتيب نشان دهند كه پايان فدراليسم تجزيه و از هم پاشيدگي است. در حالي كه واقعيت چيز ديگري است. تجزيه يوگوسلاويا و چكوسلواكيا نه پيامد فدراليسم بلكه به عوامل ديگري ارتباط مي گيرد كه استبداد سياسي و قومي در صدر آنها قرار دارد.

ديكتاتوري حزبي و ايدئولوژيك، اقتصاد متمركز سوسيالستي و سيطره قومي، پايه هاي قدرت سياسي در اين كشور ها را تشكيل مي داد. به محض آنكه اين پايه ها با چالش رو به رو شد نظام سياسي مسلط فرو پاشيد و در شرايط تازه نخبگان سياسي با توسل به ناسيوناليسم قومي، كه در خلاي ايجاد شده ميدان وسيعي براي رشد آن فراهم شده بود، اين كشور ها را بين خود تقسيم كردند.بخشی از کتاب ' سقوی دوم'

کتابها

15 عقرب, 1383کتاب ؛سقوی دوم؛ باز گو کنندهء انديشه های فاشيستی يک تعدادی می باشد که وجود تمام اقليتها و عده کثيری از شهروندان را در ساختار سياسی و اجتماعی وطن نفی می کنند و تفکر برتری جویی يک قوم را بر ساير اقوام با هم برادر افغانستان تقويت و حمايت می کنند.
[اول] [< ماقبلنقل و نشر مطالب با ذکر نام سرویس خبررسانی آریانانت  آزاد است صفحه اصلی بخش ها موسیقی تماس با ما مقالات سرخط اخبار

مقدار زمان ايجاد صفحه: 0.104 ثانيه