Tuesday, 14 Jul, 2020 - 11:21   امروز  سه شنبه ۲۴ سرطان ۱۳۹۹ - ساعت به وقت کابل ۱۱:۲۱بخش ها:

آموزش و پرورش اسلامي در كشور هالند

آریانا نت
سرویس خبررسانی آریانانت
جمعه ۵ جوزا ۱۳۸۵سال 1951 در تاريخ هالند ساليست كه همه اديان , مذاهب و آيديالوژي ها رسما اجازه پيدا كردند تا در چهارچوكات قوانين كشور عملا به فعاليت هاي همه جانبه آغاز نمايند . اين قانون نظر به ضرورت كه احساس مي شد تصويب و درج قانون اساسي گرديد.

اين قانون كه مبتني بر اصل تفكر دموكراسي واقعي بود باعث شد هر دين و آئين , هر آيديالوژي و انديشه بتواند هويت و تفكر خويش را آزادانه و بدون هيچ فشاري دنبال نموده و همچنان از دولت هالند هم كمك هاي فراوان اقتصادي در بخش هاي مختلف دريافت نمايند.به پیشواز گرامی داشت استاد جاوید از سوی« بنیاد آینه فرهنگ »

آریانا نت
سرویس خبررسانی آریانانت
جمعه ۵ جوزا ۱۳۸۵چند سالی از مرگ استاد« عبدالاحد جاوید» نمی گذرد ، چند سالی آن هم در غربت . غربتی چه سنگین که مارا در برزخ از دو گانه گی پرتاب کرده است که نه توان بازگشت به فرهنگ بومی را داریم ونه دست یابی به فرهنگ کشور هایی میزبان . در چنین جایگاه ،کسانی داشته وداریم که تلاش هایی برای بیرون رفت از بن بست جاری داشته اند . یکی ازاین بزرگان استاد جاوید می باشد که اکنون در کنار ما نیستند وچند سالی از مرگ شان گذشته است . باوجود گذشت چند سالی از درگذشت استاد ، استاد برای ما زنده وجاوید است ، او برای ما نه تنها زنده وجاوید است بلکه حتا نفس هایی گرم و صمیمانه استاد را در خطوط ماندگار زبان وادبیات مصاصر مان درک واحساس می کنیم .ايده ء برگردانيدن کوچی ها به هزاره جات

آریانا نت
سرویس خبررسانی آریانانت
سه شنبه ۲ جوزا ۱۳۸۵کو چی گری در افغانستان پیشینه ء طولانی دارد. اما این پیشینه به هیچ عنوانی نمیتواند از جمله ء افتخارات
 تاریخی کشور ما به شمار رود . بر خلاف یکی از پدیده های که چون لکه ء ننگی بر دامان حاکمیت های
 استبدادی نشسته است  ، پدیده ء کوچی گری است.

  حاکمیت ها ی خود کامه در افغانستان  آگاهانه کوچی هارا در فقر و  بی سوادی نگهداشتند تا بدین وسیله از
اسکان آنها جلوگیری نمایند. کوچی ها خا نه های شان را که عبارت از همان غژدی ( خیمه ) های سیاه میباشد بر
 دوش می کشند و هزاران کیلومتر راه را با پای پیاده طی می کنند تا مواشی شان را به چراگاه ها برسانند.كرستوف دوپانفلي ژورنالیست و فلمساز فرانسوی درگذشت

آریانا نت
سرویس خبررسانی آریانانت
سه شنبه ۲ جوزا ۱۳۸۵با تاسف اطلاع حاصل نمودیم كرستوف دوپانفلي ژورنالیست و فلمساز فرانسوی که مردم افغانستان را در سالهای جهاد و مقاومت همرایی نموده در فرانسه در گذشت.

آقای کرستیان دی پانفلی فلم های زیادی در یاره افغانستان وبه خصوص فلمهای در عرصه جهاد و مقاومت تهیه کرده و بدینوسیله توانست صدای جهاد و مقاومت افغانستان در جهان بلندتر سازد. 
نگاه مختصر در مورد هویت ملی در افغانستان قسمت دوم

آریانا نت
سرویس خبررسانی آریانانت
دوشنبه ۱ جوزا ۱۳۸۵2- سرزمین :
سرزمین یکی از مبانی ، هستی ، بستر تکامل و زیستگاه « هویت ملی » یک جامعه به شمار می آید . یعنی اگر سرزمین نباشد ، اصلا پدیدهء هستی به وجود آمده نمی تواند . و اگر بازهم سر زمینی از نگاه فزیکی هم موجود باشد ؛ سلامتی ، امنیت ، صلح ، آرامش و .... آن سرزمین تضمین نباشد ، نه هستی آن معنای منطقی و مستمر داشته و همچنان نه دارای زیستگاه تکامل و بستر هستی محتوای لازم برای ایجاد و نهادینه سازی « هویت ملی »  وغیره شده می تواند .

 

مثلا متأسفانه که در جریان بیش از چهار و نیم سال با وجود حضور قوای ائتلاف بین المللی در کشور ما ، عملا امنیت کشور ما از سوی تروریستان حزب اسلامی حکمتیار ، طالبان و القاعد به مخاطر افتاده و زمینه های بازسازی ، آرامش ، صلح ، ترقی ، تحکیم پایه های حاکمیت مرکزی سیاسی کشور ، همبستگی لازم مذهبی- دینی ، وحدت ملی و ... افغانستان خدشه پذیر گردیده است .
پاسخ به مدافعان استبداد و استعمار

آریانا نت
سرویس خبررسانی آریانانت
يكشنبه ۳۱ ثور ۱۳۸۵محور گفتگو و بحث ما مقاله ی جناب محمدبشير بغلانی است که تحت عنوان « آريانای باستان، خراسان پهناور و افغانستان پرآشوب » قبلا ً در سايت آريايی نشر شده بود. در آغاز اين مقاله چنين آمده است : « ... در اين نبشته به پاره ای از حقايق و رويدادهای وطن فشرده اشاره خواهد شد. و از قبل خاطرنشان می گردد که مراد از بيان حقايق تاريخی بصورت کل به هدف بی حرمتی به هيچ قوم، مليت، تبار و نژاد معين نيست.

مخاطب اصلی مهاجمين، استيلاگران، سلاطين مستبد، استعمارگران، زعمای دست نشانده، محافل حاکمه ی زمانه ها و اربابان سياست ساز اين دوران می باشد. که بخاطر رسيدن به اهداف شوم و غيرانسانی خود از ويژه گی های جامعه ی کثيرالمليت، دارای زبان، فرهنگ و باورهای گوناگون سوء استفاده کرده زحمتکشان آنرا در تقابل قرار داده اند ... ».
يك رويداد باور نکردنی: حکمتیار رهبری بن لادن را می پذیرد!.

آریانا نت
سرویس خبررسانی آریانانت
دوشنبه ۲۵ ثور ۱۳۸۵رجمه از: پاینده محمد- کویت.


روزنامه "الوطن" چاپ  کویت درشماره روزسه شنبه مطابق 9 می خود مطلبی را به قلم نویسنده و روزنامه نگار سعودی جمال احمد خاشقجی در ارتباط به خبر اعلام بیعت گلبدین حکمتیار با رهبر القاعده اسامه بن لادن منتشر کرده زیرعنوان"یک رویداد نادر و باور نکردنی: حکمتیار رهبری دیگری را می پذیرد...لابد در پشت سر این قضیه حقایقی نهفته است".
نظر به اینکه این مقاله نکات تازه ای را در بر دارد مناسب دیدیم برگردان آن را خدمت شما تقدیم کنیم:
سیطره فاشیستی افغان ملت عامل بدبختيهای ما

آریانا نت
سرویس خبررسانی آریانانت
يكشنبه ۲۴ ثور ۱۳۸۵تذکري بر تحليل روز نامه چراغ (در سرحدات ما تنها برادران پشتون نيستند) و روشن شدن بهتر موضوع .

سایه شوم فاشیسم قومی ( افغان ملت) در فضاي سياسي کشور سایه انداخته و فضاي سياسي را تاریک کرده.بهیچ وزيري و مسئولی اجازه نمیدهد سیاهی را از سفیدی تشخیص دهد. از جمله همین برادر عزیز ما آقای کریم براهوی بلوچ وزیر سرحدات.

در سایت وزین خبری آریانانت تحلیلی را خواندم با عنوان (در سرحدات ما تنها برادران پشتون نيستند)
چون در این رابطه اطلاعات بیشتری داشتم خواستم در این باره برای خواننده گان این سایت روشنی بیادازم.
در این تحلیل آگاهی لازم برای خواننده داده نشده بود. حتی شاید خواننده دچار توهم شود که وزیر سرحدات یک پشتو زبان افغان ملیتی است در صورتی که اینطور نیست.این تنها پنجشیری ها نستند که با پشتون ها مخالفت دارند

آریانا نت
سرویس خبررسانی آریانانت
يكشنبه ۲۴ ثور ۱۳۸۵چندی پیش مقاله را زیر عنوان پشتون ها یهود اند یا آریایی  به قلم اعظم سیستانی در سایت مهر (ارگان نشراتی حزب متحد ملی) مطالعه کردم.این مقاله البته به نظر اعظم سیستانی نقدی بود به کتاب تاریخ تحلیلی افغانستان اثر جناب عبدالحمید محتاط، این از سویه اعظم سیستانی و هم قطارانش بلند است که آنرا نقد کنند وبدون شک در مقابل حقیقت چی را نقد میکنند؟ این اثر مثل کتاب مبارز، ابراهم عطایی، سمسور افغان و عبدالحی حبیبی نیست که در مقابل آن حقیقت را برملا سازند، این یک واقیعت تاریخی است که همه میدانند که کی ها از کجا آمده اند. این که اعظم سیستانی و هم قطارانش در مورد حقیقت تاریخی دشمنی دارند، همه میدانند چون اعظم سیستانی و رفقایش در ساختن جعل تاریخ و چرخش تاریخ به نفع یک طایفه و قبیله خاص آشنا شده اند .یکشنبه چهاردهم ماه می ، مصادف است با روز فرخندهء گرامیداشت از مقام والای مادر

آریانا نت
سرویس خبررسانی آریانانت
شنبه ۲۳ ثور ۱۳۸۵در این بخش نوشته ، احساس فرزندی به نگارش در می آید که از داشتن نعمت عظمای
این عزیز ترین موجود روی زمین ، بی نصیب شده  است  :

نجوایی با روح مادر

 هرچند ازمرگ ، به مصداق «کل نفس ذایقه الموت » گریزی نیست ، اما وصول
خبردردناک افول خورشید تابان زنده گی  مادر ، که رمز شادی من ، قوت قلب من ،
روح من و...، درگرو تابش مهر هستی بخش او بود ، چنان تکانم داد  که بی
اختیارفریاد زدم ، سر را به بردر ودیوار کوفتم ، دست وپای خود را گم کردم .گویی
«آسمان را کندند وبرسرم ریختند ،  نمی تواستم نزول این فاجعه را باور کنم ».
به یاد استاد خلیل الله خلیلی

آریانا نت
سرویس خبررسانی آریانانت
پنجشنبه ۲۱ ثور ۱۳۸۵پیشنهادی به ارتباط انتقال پیکر آن قافله سالار شعر وادب ، به کشور 

چهاردهم) ثور 1385 مصادف بود با پانزدهمین سال درگذشت المناک امیر خطهء سخن ، دانشمند ناموروطن ، شاد روان استاد خلیل الله خلیلی .
بدین مناسبت اینک باز به یا د گرامی او ، رسم سوگواری برمی گزینیم وهریک مان سرودی غمناک از زبان قلم بر می نیوشیم . دراین میان آنچه ازمن نارسا ساخته می آید ، یقینا”

 

نه سرایش شعر ، بلکه ریزاندن قطرات اشکی دردآلود است که آنرا ضمن تقدیم خاضعانه ترین درود وسلام برروان وی، بر سر تربتش نثارمی کنم
.  زیرا ! من هدیه ای جز این در بساط ندارم و قادر به ادای دین محبت های سرشار وی وگذاشتن احترام به نام نامیش ، به گونه ای که شایسته اش باشد ، نیستم .
استاد رحیم وارد کابل شد

آریانا نت
سرویس خبررسانی آریانانت
پنجشنبه ۲۱ ثور ۱۳۸۵گزارشگر آریانانت بنابر دعوت کمیته بین المللی سپورت افغانستان محترم محمد رحیم شجاع اولین استاد ورزش های رزمی کانگفو افغانستان امروز وارد کشور شد. در میدان هوایی کابل استاد رحیم از طرف کارمندان کمیته سپورتی های رزمی افغانستان همقطاران رزمی قومندانان جهادی و عده ٍ ازهمشریان کابل به گرمی استقبال شدند.نگاه مختصر در مورد هویت ملی در افغانستان قسمت اول

آریانا نت
سرویس خبررسانی آریانانت
يكشنبه ۱۷ ثور ۱۳۸۵افغان بود دو چشمم تاجک هست جانم      قلبم هزاره باشد ازبک همه توانم
و همچنین
  که پشتون دی که  تاجک که هزاره دی        دایی  خاوره   دایی  کلی  دایی  کور  دی
  ستا  د  پاره  به هم  دا خبره  بس  وی       چه د  خاوری قدر نکری مخ یی تور دی

برای داخل شدن به موضوع مورد نظر خویش ، لازم است که با گزینش عناوین ذیل به صورت جسته و گریخته آغاز نمایم تا اگر شمهء از مطلب را به خوانش فرزانگان گرامی و خوانندگان نهایت میهن دوست ، مدنیت خواه و عدالت پسند خویش تقدیم نموده باشم .
    در مورد هر کدام از مولفه های گزیده به صورت شتابناک ، نشانه های قلم ناتوان و چکیده های ذهن فقیر خود را با پوزش تمام از خوانندگان گرانقدر ، دیندار ، دانشمند ، ترقی طلب ، ملی و دموکراک خویش به روی این کاغذ سپید به سیاهی رقم می زنم که صرفا در عالم آوارگی و دوری از میهن آبایی و مردم خویش ، یک « درد دل » ناچیز از مسایل استبداد و حق کشی های انسانی ، دینی ، ملی ، مدنی ، مذهبی ، اقتصادی ، محیطی ، زبانی ، اجتماعی ، فرهنگی و سیاسی جامعه و کشور عزیزم افغانستان در خون تپیده می باشد ؛ و نه کدام پژوهش ، تحقیق جامعه شناسانه ، علمی و سیاسی از مسایل مورد نظر در افغانستان قربانی شده :
ابلاغیه کانون فرهنگی افغانستان مقیم بلغارستان درباره سرود ملی

آریانا نت
سرویس خبررسانی آریانانت
يكشنبه ۱۷ ثور ۱۳۸۵ما وابسته گان  کانون فرهنگی افغانستان علیه روند ساختمانیابی به اصطلاح ( سرود ملی ) کنونی چه  در هیأت شعر وچه در هیأت کمپوز آن ، که درین اواخردرآلمان توسط مزد بگیران وابسته به قبیله گرایان ، آماده شده و اعلام گردیده است ،  جدی ترین اعتراضها و انزجارهای خود را ابرازمی داریم . 

  این عمل برخلاف تمام موازین ملی و بین المللی  وبه منظور عملی کردن اهداف فاشیستی مشتی بیروکرات افغان ملتی  که به دور آقای کرزی حلقه بسته اند ، طرح و عملی گردیده است . این را سرود ملی نه بلکه  خمود ملی می دانیم .پیام جمعیت اسلامی افغانستان به مناسبت چهاردهمین سالروز پیروزی جهاد

آریانا نت
سرویس خبررسانی آریانانت
يكشنبه ۱۷ ثور ۱۳۸۵هموطنان گرانقدر، مجاهدین و سربازان راه دفاع از دین و کرامت ملی و آزادی
درودهای فراوان و تحیات گرم نثار همه تان باد!
فرا رسیدن چهاردمین سالروز پیروزی جهاد رهایی بخش اسلامی شما ملت بزرگ را که با رشادت ها و دلاوری ها و نثار خون های پاک خویش سیه ابرهای ذلت اشغال و حاکمیت بیگانه و ایادی آن را از نیلگون آسمان آزادی این میهن مرد خیز به دور کرده اید، به فرد فرد شما تبریک و شادباش می گوییم.

هم میهنان ارجمند! ملت های ماندگار در گسترهء زمان ملت هایی اند که با حماسه آفرینی ها در کارزار زندگی، سرنوشت امروز و فردای خویش را رقم زده و خط زندگی با وقار و عزت را برای نسل های بعدی ترسیم می کنند.[اول] [< ماقبل] [ بعدی >] [آخرین]
نقل و نشر مطالب با ذکر نام سرویس خبررسانی آریانانت  آزاد است صفحه اصلی بخش ها موسیقی تماس با ما مقالات سرخط اخبار

مقدار زمان ايجاد صفحه: 0.105 ثانيه