Tuesday, 21 Jan, 2020 - 11:32   امروز  سه شنبه ۱ دلو ۱۳۹۸ - ساعت به وقت کابل ۱۱:۳۲بخش ها:

برگی از خاطره ء اولین رئیس عمومی رادیو تلویزیون وافغان فلم

آریانا نت
سرویس خبررسانی آریانانت
چهارشنبه ۱۳ ثور ۱۳۸۵برگی از خاطره ء اولین رئیس عمومی رادیو تلویزیون وافغان فلم وسرپرست موقت وزارت اطلاعات وکلتور حکومت مجاهدرو زی که ، کابل ازچنگ عفریت رهید،
اما افعی نیمه جان ، مردم آنرابه گونه ء دیگر گزید

انگیزهء اساسی ارسال مطلب زیر – که خاطره پیروزی مجاهدین در 8 ثورو3 روزقبل ازآن می باشد *– تنها به منظور آن نیست که نگارنده بعد از یک دورهء سیا ه ووحشت بار، افتخار سرپرستی (موقت ) وزارت اطلاعات و کلتوررا ، درپهلوی مسوولیت ریاست عمومی رادیو وتلویزیون وافغانفلم ،به عهده داشته است . بلکه هدف عمده درآنست که : نوشتن وقایعی نظیر (5 ) = *پنجم ثور 1371خورشیدی* ( روزیکه دسته ای ازبرادران به دستور قهرمان ملی کشور فاتحانه وارد کابل شدند وهریک ، چون: مارشال محمد قسیم خان فهیم ،داکتر عبدا لرحمن ، گدا محمد خان ، شهید پناه خان ،اینجانب به عنوان رئیس کمیته فرهنگی شورای نظارج.ا.ا، و... به استقامت مسوولیت های سنگینی توظیف یافتند ) باید همیشه زنده ودر اذهان تداعی شود و افتخار آن باذکرواقعیت ها ومیزان ایثاروازخودگذری مجاهدین واقعی ، به نسل های بعدی انتقال یابد. با درک همین رسالت بزرگ اینک گوشه ای از آن رویداد بزرگ را  ،خدمت
خوانند گان عزیز پیشکش می کنم
اولین نمايشگاه مطبوعات فارسي زبان خارج از كشور در قاره آسيا

آریانا نت
سرویس خبررسانی آریانانت
دوشنبه ۱۱ ثور ۱۳۸۵در گذشته مطبوعات را آئينه تمام نماي زمان خويش مي‌پنداشتند اما امروزه ديگر اين قيد به تنهايي براي مطبوعات متصور نيست بلكه با پيشرفت جوامع و تأثير شگفت‌انگيز مطبوعات بر اذهان عمومي اينك نه تنها مطبوعات را آئينه تمام نماي زمان خويش، بلكه هدايت كننده افكار عمومي مي‌پندارند. 

از آغاز روزنامه‌نگاري فارسي در هندوستان تا به امروز كه بيش از دو قرن مي‌گذرد مطبوعات فارسي زبان خارج از كشور در قاره آسيا پيوسته در پي چشيدن طعم شيرين آزادي و بيزاري از آب شور استبداد بوده‌اند. از اين‌رو فراز و نشيب هاي زيادي را پشت سرنهاده به‌طوري كه مي‌توان نقش آنها را در ثبات يا عدم ثبات، رشد فرهنگي يا عقب‌ماندگي فرهنگي، ترقيخواهي يا واپسگرايي، روشنگري يا مصلحت انديشي، استقلال حرفه‌اي يا وابستگي سياسي و مالي و ... مورد تحقيق و بررسي قرار داد.
از آغاز تا به امروز در قاره آسيا از ميان 3000 عنوان نشريه فارسي زباني كه به غير از ايران در سراسر جهان انتشار يافته است فقط بيش از 1000 عنوان نشريه به زبان فارسي (خط عربي) در كشورهاي هندوستان، افغانستان، پاكستان، تاجيكستان و ... به چاپ رسيده است.تذکری برنوشتهء جنا ب سا دات

آریانا نت
سرویس خبررسانی آریانانت
سه شنبه ۵ ثور ۱۳۸۵درچند سایت انترنتی (مهر،آسمایی، زنده گی، آریایی و) مطلبی زیرعنوان (موجودیت افغانستان درگرو وحدت ملی آنست)به خامهء جناب عبدالواحد سادات را خواندم ودریغم آمد از آنکه ایشان گاه گاهی اینجا وآنجا چیز هایی می نوشتند که  به خواندن می ارزید واما بانوشتن این مقاله،همان شعر مولانا بخاطرم آمد که گفته است:

« چون قلم بر دست غداری بود      لاجرم منصور، برداری بود»

    لبهء تیز این نوشتهء سراپا از کینه وحساسیت قومی وسیاسی بسوی جناب محمد بشیر بغلانی، شخصیت ملی و سیاسی کشور ما است که سال گذشته مطلبی را زیرعنوان (آریانای باستان،خراسان پهناور وافغانستان پرآشوب) به نشررسانیده بود.در نبشتهء جناب سادات من میخواهم روی دوموضوع مکث کنم:
نمایشگاه عکاسان افغانی در برلین

آریانا نت
سرویس خبررسانی آریانانت
يكشنبه ۲۷ حمل ۱۳۸۵نمایشگاه عکس های از افغانستان روز شنبه 9 اپریل 2006 میلادی در اکادمی هنر های زیبا در شهر برلین با کمک گویته انستتیوت  آلمان افتتاح گردید . در کنفرانس مطبوعاتی که به همین مناسبت بر گزار شده بود آقای Matthias  Fluge رییس اکادمی هنر های زیبا برلین ، برگزاری این نمایشگاه را برای معرفی بهتر افغانستان پس از جنگ های چندین سال اخیرحایز اهمیت دانست .

همچنین آقای Dr. Nobert Spitz مسؤل گویتۀ انستتیوت کابل  که در تهیه این نمایشگاه نقش مهمی داشته است گفت : زمینه برای عکاسان جوان افغانی فراهم شده تا عکس های غیر از تصاویر جنگ بگیرند . آقای Wolfgang Bellwinkel یکی از عکاسان برلین که مدت دوسالاز طرف گویته انستتیوت کابل چندین کارگاه و یا آموزشگاه را برای جوانان افغانی براه انداخته است ، میگوید این جوانان پسر ودختر آموزش عکاسی را برای اولین بار در زندگی خود تجربه میکنند .

 
تقاضای دیدار آقای کرزی از ملا محمد عمر رهبرطالبان قسمت سوم

آریانا نت
سرویس خبررسانی آریانانت
يكشنبه ۲۷ حمل ۱۳۸۵( تبریه نمودن طالبان از محاکمه قوانین ملی و بین المللی در افغانستان )

شمهء از جنایات امارت اسلامی طالبان بر اساس منابع خبری بین المللی :
رادیو آزادی دستور طالبان را در مورد اسارت بیشتر زنان در منازل شان چنین گزارش می دهد :
« مقامات گروه طالبان در افغانستان اعلان نموده اند که باید شیشه های خانه ها از داخل با رنگ تاریک ساخته شوند تا زنان از داخل خانه ها معلوم نشوند . روز سه شنبه رادیو طالبان اعلان کرد که تمام شیشه های شفاف رنگ کرده شوند و کلکین های در بلندی یکصد هشتاد سانتی متری از فرش خانه جاگزین گردد . ...

 :
نویسنده متن انجنیر سخی ارزگانی
 نویسنده متن انجنیر سخی ارزگانی
دادستان کل طالبان مولوی شینواری ضمن مصاحبه خود با رویتر گفت که زنان بطور حتمی باید با روی پوشیده بیرون آیند ، زیرا روی زن جلب توجه دیگران میکند . شینواری افزود اگر شما شعر شاعران را بخوانید ، آنها اساسا از چشم و بینی  و لب زنان ستایش می کنند .
به دستور طالبان زنان کابل وقت برآمدن به کوچه برقع ( چادری) میپوشند . برقع نوعی چادری است که از سر تا انگشت پا را میپوشاند و تنها در پیش چشم ها کمی جالی دارد .
تقاضای دیدار آقای کرزی از ملا محمد عمر رهبرطالبان قسمت چهارم

آریانا نت
سرویس خبررسانی آریانانت
يكشنبه ۲۷ حمل ۱۳۸۵( تبریه نمودن طالبان از محاکمه قوانین ملی و بین المللی در افغانستان )

سوال اینست وقتیکه امارت اسلامی طالبان یک تعداد کسان را به جرم « زنا » یا دره و شلاق زدند و یا هم سنگسار نمودند ؛ این طالبان که دختران نو بالغ ، جوان و زنان شوهردار  تاجیک ، هزاره ، ازبیک ، ترکمن و سایر اتنی های غیر از تبار خویش را با زور اسلحه و ضرب سیم کیبلی مورد تجاوزات جنسی و سادیستی خودها قرار دادند ،  چرا تا حال آقای کرزی و آقای شینواری قاضی القضات این طالبان را مورد محاکمه قوانین داخلی و جهانی قرار نداده اند ؟
پرسش دیگر اینست با وجود که زنان محکوم پشتون در زیر شدید ترین اسارت نظام قبیلوی سربسته قرار دارند ، آیا تا کنون کدام زن پشتون مورد تجاز جنسی طالبان قرار گرفته است ؟
اگر هم باشد ، شاید خیلی ها اندک صورت پذیرفته است که من شخصاچنین مدرکی را مطالعه نکرده ام .
اما  ، چنین تجاوزات که از سوی طالبان بالای زنان تاجیک ، هزاره ، ازبیک ، ترکمن ، ایماق ، بلوچ  وغیره صورت گرفته اند ؛ آیا باز هم دلالت بر اثبات اعمال شؤنیستی ، ضد اسلامی و ضد انسانی خاص طالبان نمی کند ؟جعل تاریخ در پرده وحدت ملی

آریانا نت
سرویس خبررسانی آریانانت
شنبه ۲۶ حمل ۱۳۸۵در نشریه های  انترنیتی آریایی ، مهر ،تول افغانستان، وتعداد دیگر از سایت های  اترنیتی  هموطنان ما مطلبی تحت عنوان « موجودیت افغانستان  در گرو وحدت ملی آن است» از محترم میر عبدالواحد سادات ، منتشر شده است ، که نویسنده محترم  ظاهرا مقاله محترم بشیر بغلانی  را نقد فرموده اند ، ولی به بهانه نقد مقاله بغلانی  به همه نهاد ها ، احزاب ، جریانها، شخصیتها وعناصر سیاسی ، که خواستار  حل عادلانه مسا له ملی ، به مثابه ای  پیشزمینه ها وشرط اساسی پروسه ملت سازی وازینطریق تامین اتحاد ووحدت  ملی در افغانستان اند ، حمله نموده ، ویکسره  همه را درردیف دشمنان تاریخی مردم افغانستان و ناقضین  «وحدت ملی » بقلمداده تا سرحد وابستگی بخارج تکفیر نموده  است .

عنوان مقاله وحدت طلبانه است ومتن آن افتراق بر انگیز .. جناب سادات با نقل قولهای بیجاو بیمورد از کتاب  مرحوم غبار ومرحوم فرهنگ وبرخی متون تاریخی وادبی ،خواسته اند، ادعایی خود را به کرسی بنشانند  ودرین راستا از دروغ وتحریف گرفته ،تا مسخ وجعل تاریخ پیشرفته است .
اتحادیه معیوبین افغانستان مقیم امریکا

آریانا نت
سرویس خبررسانی آریانانت
شنبه ۲۶ حمل ۱۳۸۵تا جاییکه شما میدانید تعدادمعیبیون در داخل افغانستان بالا تر از تصور و پنداشت است و طبق احصاییه این رقم متجاوز از یک میلیون نفر در داخل افغانستان است که در طی سه دهه اخیر جنگ اعضای بد ن خود را در اثر جنگ و ناشی از ماین های کاشته شده از دست داده اند و وحشت آور اینکه این رقم با لا تر خواهد رفت که علت آن ماین های کاشته شده می باشد.
 :

 دوست محمد خیری


 رقم درشت این معیوبین را اشخاصی تشکیل می دهد که یگانه نان آور خانواده و کودکان خود بوده و یکجا با خانواده های خویش به چلینج های بزرگی بخاطر بقاء حیات روبرو اند. دولت افغانستان بخودی متکی به اعانه دولت های تمویل کننده کمکی بوده  تا نهاد های ویران شده اقتصادی –اجتماعی ویران را بدان وسیله عمران نماید. معیوبین مستلزم توجه ویژه و مهمتر از همه آگاهی عامه پیرامون درد-زندگی-چلنجها وسایر انواعی مشکلات بی شماری اند که آنها با آن روبرو اند.وحدت ملی یک توهم و هزار گمان (٢)

آریانا نت
سرویس خبررسانی آریانانت
جمعه ۲۵ حمل ۱۳۸۵وسطایی ، عقب ماندگی عقده بر انگیز اقتصادی- اجتماعی ،  نفوذ دادن ایدیو لوژیهای سازش نا پذیر وارداتی و مسایل دیگر،  نمی گذارند که نحله ها و نسلهای روشنفکر و آگاهان خلاق  و اندیشه ورز ظهور کنند.
    بزرگترین کمبود،  بیشترین ضرورت ، مهمترین نیرو سیاسی،  فعال ترین گروه اجتماعی  و مناسبترین  حلقه ی عبور از دوران سنت به هنگامه های جامعه  با شرایط مدرن،  سازمان دادن اقشار ملی و تقویت  تفکر ملی  نیروهای مستقل  ومعتدل در افغانستان  بود وهست.  این نیروها در بازار ستمروایی قبیله سالاران  بیشتر به خط انقلاب و بر اندازی پیوستند،  آنان با تکیه بر مشی قهری  وخشونت ضد استبداد  به جبهه ی چپ رادیکال نزدیک شدند.  من با باور ی که  دارم ؛ آقای بغلانی را یکی از نمونه های  روشنفکران همین نسل و از سپاهیان همین  اندیشه های ملی و مستقل  میشناسم .  ایشان یکی از پایه گزاران  ملی اندیش  و متجدد برابری خواه  بود وهنوز هم متعهد همان باور ها ست.
    من بجای نگرش خط به خط  در  نبشته های آقای بغلانی و تردید نامه های آقای سادات،  اهم کار ایشان را در چند محور جدا سازی میکنم، و در هر محور پرسش و یا پیچش آقای سادات را نیز بمیان می کشم.  دیدگاه ها و گمان زنیهای ما در راه درک درست از نادرست  بهر پاراگراف پیوند میشود.نتیجه خدمت و صداقت

آریانا نت
سرویس خبررسانی آریانانت
پنجشنبه ۲۴ حمل ۱۳۸۵رمز راز صداقت وخدمت و موفقیت سالهای سال است که توسط سیاستمداران و رهبران کشور عزیز ما افغانستان به فراموشی سپرده شده است. 

این رهبران رمز راز موفقیت خود را در جمع کردن پول و ثروت برای خود و اطرافیان خود جستجو می کنند. از نظر اینها خدمت به ملت یعنی خدمت به قوم واقربا و خود نه به همه مردم. انجام این کار از سوی این رهبران باعث تفرقه مردم میشود. این رهبران قومی چون به قوم اقربای و اطرافیان خود خوب خدمت میکنند. 

بنا این رهبران تفرقه افکن در بین قوم خود طرفداران دو آتشه پیدا میکنند. اما برعکس مورد تنفر دیگر مردم و اقوام کشور قرار میگیرند. گاهی وقتها اتفاق میافتد این طرفدارن دو آتشه بخاطر این رهبر قوم پرورشان حاضرند دو سوم از مردم کشور تحت عناوین مختلف یا بکشند و یا از کشور برانند. در طی دوصد سال اخیر رهبری که واقعا ملی بوده و مورد احترام و توجه همه مردم افغانستان بوده باشد شاید به تعداد انگشتان یک دست هم نرسد.چهره نژاد پرستی باز نمایان شد

آریانا نت
سرویس خبررسانی آریانانت
چهارشنبه ۲۳ حمل ۱۳۸۵آژانس خبرى پژواک هم کاملا پشتو شد

باز حرکتی ضد ملی دیگر! باز ضربه ای دیگر به وحدت ملی! باز توهین دیگر به اکثریت جامعه!

باز گریزی دیگر از هویت پرافتخار! باز پشت پا زدن به افتخارات گذشته! باز حرکتی در راستای منافع دشمنان کشور!

در راستای سیاست پشتون سازی(افغان سازی) کشور اسم آژانس خبری پژواک هم کاملا پشتو شد.

قبلا وقتی کسی به سایت آژانس خبری پژواک مراجعه میکرد با سه گزینه رو برو میشد ، به فارسی دری ، به پشتو ، به انگلیسی .

مثلا وقتی روی گزینه فارسی اشاره میکردید با این عنوان روبرو میشدید.

* آژانس خبری پژواک * که کاملا با رسم الخط زبان فارسی مطابقت داشت. .

وقتی روی گزینه پشتو اشاره میکردید با این عنوان روبرو میشدید ،

* پژواک خبری آژانس * که باز هم کاملا با رسم الخط زبان پشتو برابر بود .چالشهاي دولت سازي در افغانستان

آریانا نت
سرویس خبررسانی آریانانت
سه شنبه ۱۵ حمل ۱۳۸۵عدم وجود يك قدرت ملي فراگير به عنوان دولت مركزي و پراكندگي جغرافيايي قوميت هاي نژادي كه به صورت ناهمگن و بازل هاي ناهمگون در كنار يكديگر متشكل از قوم هاي پشتون، ازبك، تاجيك و... قرار گرفته اند باعث شده است كه قوميت ها از ضعف جاذبه دولت هاي مركزي افغانستان سود جسته و همچون نيروي پرقدرت گريز از مركزي رفتار كنند كه نافرماني به بخشي از ساختار ماهيتي قوميت هاي اثرگذار در صحنه افغانستان تبديل شوند باتوجه به آنكه اكثر قوم هاي افغان در مرزهاي پيراموني بسط و گسترش يافته است باعث شده كه قوم هاي افغان قبل از آنكه تابع كاركردهاي مركز باشند از مولفه هاي قدرتي پيروي كنند كه از اراده كشورهاي پيراموني پيروي كند.

در ميان مدل هاي مطرح، تاريخ افغانستان و كاركردهاي مدل اقتدارگرايانه كه جامعه افغانستان به خوبي آن را تجربه كرد. عملكردهاي پرخطا را با خود به همراه داشت و لذا تبعيت از چنين مدلي علاوه بر ناكارآمدي در حوزه داخل اين كشور را به حاشيه هدايت خواهد كرد.مصاحبهء گزارشگر آريانا نت با محترم سميع دره ئي عضو کميتهء اجرائيه کنگرهء ملي افغانستان

آریانا نت
سرویس خبررسانی آریانانت
دوشنبه ۱۴ حمل ۱۳۸۵گزاشگر آریانانت: جناب دره ئي با عرض سلام و مانده نباشيد. شما که تازه از افغانستان تشريف آورده ايد ؛ ازاينکه آماده گي خود را اعلان کرده و لحظات گرانبهاي خويشرا در خدمتِ سايت و سرويس خبررساني ما قرار ميدهيد؛ از شما قلباً و قبلاً سپاسگزاري:

نخست از همه لطف نموده و خود را به خواننده گان شبکهء ما معرفي نمائيد.

سمیع دره ئی : با عرض حرمت و سلام – سمع دره ئي هستم ؛ مسئول کميته جوانان و محصلين در کميتهء رهبري کنگرهء ملي ميباشم. فعلاً مصروف يک سفر کوتاه ِ رسمي وظيفوي که بستگي به امورات سياسي ندارد در اروپا به سر ميبرم ، اما به هر حال ، به عنوان يک فعال سياسي از سياست نيز به دور نمي باشم.
منتقد دوست است یا دشمن

آریانا نت
سرویس خبررسانی آریانانت
جمعه ۱۱ حمل ۱۳۸۵در کشور ما تا حالا دیده نشده گروه سیاسی یا حکومتی با منتقدان خود بر خورد دوستانه داشته باشد. منتقدان حکومتها همیشه با مرگ یا شکنجه یا تبعید روبرو بودند.
از نگاه حکومتها منتقد بمعنا مخالف دشمن و برانداز حکومت تعبیر شده. بر همین اساس به منتقدان اجازه نفس کشیدن هم نمیدادند و نمی دهند. 
 نویسنده متن ناصر فیروزی
نویسنده متن ناصر فیروزی
            نویسنده متن ناصر فیروزی

متاسفانه منتقد نتوانسته جایگاه واقعی خود را در جامعه ما پیدا کند. هم مردم کمتر و هم حکومت بلکل انتظار ندارند از آنها انتقاد شود.
یا چیزی بنام انتقاد و منتقد را برسمیت نمی شناسند.
منتقدان میتوانند در هر مقام و موقعیت اجتماعی باشند از خبر نگار گرفته تا دانشمند و استاد دانشگاه و سیاستمدار و گروه های سیاسی اجتماعی کارگری مردم عادی جامعه. برای منتقد تعریف خاصی از نگاه موقعیت اجتماعی در نظر گرفته نشده.

با توجه به اینکه ما مسلمان هستیم بهتر است اول ببینیم پیامبر اسلام و دیگر بزرگان صدر اسلام نزدیک به هزارچهار صد سال قبل چه نگاهی به منتقد داشتند.لوگوي "گوگل فارسي" با تجلیل سال نوهمراه شد

آریانا نت
سرویس خبررسانی آریانانت
دوشنبه ۲۹ حوت ۱۳۸۴بنا بر درخواست و ارسال میلیونها ایمل از طرف فارسی زبانان در سراسر جهان سايت موتور جستجوگر گوگل لوگوی صفحه ای اول خود رااز 29حوت 84 13به نماد سفره هفت‌سين مزين کرد در اين لوگو ، از کلمه انگليسي Google تنها حرف G‌ به چشم میخورد و ساير حروف با اقلام سفره هفت سين نشان داد شده است

لوگوی گوگل فارسی شد
توگوی گوگل تغیر یافت
سال گذشته نيز سايت گوگل به دنبال یک حرکت همگانی تعدادي از وبلاگ‌نويسان فارسی زبان از سراسر دنیا ، لوگوي بخش فارسي را در طول 4 روز تعطيلي رسمي نوروز به نماد سفره هفت سين آراسته کرد بود

 
[اول] [< ماقبلنقل و نشر مطالب با ذکر نام سرویس خبررسانی آریانانت  آزاد است صفحه اصلی بخش ها موسیقی تماس با ما مقالات سرخط اخبار

مقدار زمان ايجاد صفحه: 0.137 ثانيه