Wednesday, 24 Apr, 2019 - 18:24   امروز  چهارشنبه ۴ ثور ۱۳۹۸ - ساعت به وقت کابل ۱۸:۲۴بخش ها:

     
اخبار هفته
مقالات
اخبار
مطالب جالب
آرشیف اخبار
جستجو
همکاران قلمی
شخصیت‌ها
معرفی کتاب
شعر
قوانین
لینکستان
فال حافظ
ارسال مطالب
تماس با ما
درباره ما

 آریانا نت: عوامل انفجارهاي امروز باقي مانده اخلالگران
خبرگزاري مهر
۸ حوت ۱۳۸۴

وزير كشور در جمع خبرنگاران: عوامل انفجارهاي امروز باقي مانده اخلالگران گذشته بودند

حجت الاسلام مصطفی پور محمدی در خصوص انفجارهای امروز در خوزستان گفت: طبق برآوردهای نهادهای اطلاعاتی بمب های امروز که بیشتر هم صوتی بوده اند توسط همان عواملی منفجر شده که اخلال گری ها و بمب گذاری های سابق را بر عهده داشتند.

به گزارش خبرنگار سیاسی "مهر"، وزیر کشور که بعدازظهر امروز جهت شرکت در اجلاس بازسازی پلیس افغانستان عازم کشور قطر بود، پیش از عزیمت به این کشور در جمع خبرنگاران در خصوص این اجلاس گفت: ما برای تقویت و بازسازی پلیس افغانستان از حیث نیروی انسانی، آموزش، تجهیزات، پادگان های مرزی و امکاناتی که نیاز دارد در این اجلاس شرکت می کنیم.
( | 10489 بايت، باقيمانده متن | رتبه بدست آورده: 0)
 آریانا نت: اجلاس پليس افغانستان باهدف تقويت پليس
ايرنا
۸ حوت ۱۳۸۴

وزيركشور: اجلاس پليس افغانستان باهدف تقويت پليس اين كشور برگزار مي‌شود

وزير كشور در ادامه اين گفت و گو درباره اجلاس بازسازي افغانستان گفت اجلاس بازسازي پليس افغانستان با هدف تقويت پليس اين كشور از جهت نيروي انساني، آموزش، تجهيزات،پاسگاههاي مرزي وامكانات مورد نياز برگزار مي‌شود.

وزير كشور افزود: اجلاس سال گذشته در قطر برگزار شده و قطر ميزبان اين اجلاس‌ها و آلمان پيگيري‌كننده موضوع بازسازي پليس افغانستان است.

وي افزود: كشورهاي همسايه، از جمله ايران با توجه به مرزهاي گسترده با افغانستان و مسايل امنيتي تاثيرگذار اين كشور در مسايل داخلي خود در اين اجلاس شركت داشته و همكاري فعالي نيز در خصوص بازسازي پليس افغانستان دارند.

پورمحمدي گفت: جمهوري اسلامي ايران تاكنون درافغانستان هشت پاسگاه مرزي ساخته و تحويل اين كشور داده و ‪ ۱۷‬پاسگاه مرزي نيز در حال ساخت و تكميل است كه در آينده نزديك تحويل مقامات اين كشور خواهد شد.
( | 5251 بايت، باقيمانده متن | رتبه بدست آورده: 0)
 آریانا نت: اعتصاب غذا زندانيان
ايرنا
۸ حوت ۱۳۸۴

زندانيان "پل چرخي" در شهر كابل افغانستان دست به اعتصاب غذا زدند

زندانيان "پل چرخي" در شهر كابل پايتخت افغانستان پس‌از سه روز شورش براي رسيدگي به مشكلات وخواسته‌هاي خود از روز دوشنبه اقدام به اعتصاب غذا كردند.

در اين زندان كه گفته مي‌شود شرايط زندگي درآن بسيار سخت و رنج‌آور است ‪ ۱۳۵۰‬مجرم سياسي و جنايي در حبس بسر مي‌برند كه ‪ ۳۵۰‬نفر از آنان را اعضاي شبكه القاعده و طالبان شامل مي‌شوند.

باگذشت بيش از ‪ ۴۸‬ساعت از آغاز شورش در اين زندان ساختمان اطراف آن در محاصره صدهاپليس و نيروي نظامي داخلي و خارجي قرار دارد.

براساس آخرين گزارشهاي رسيده از زندان پل چرخي كابل عصر روز دوشنبه نمايندگان شورشيان با "صبغت الله مجددي" رييس مجلس سنا و مسوول كميسيون تحكيم صلح افغانستان ديدار و درباره مشكلات و خواسته‌هاي خود گفت و گو كردند.

مجددي به خبرنگاران گفت: مشكلات زندانيان را براي رسيدگي به مسوولان دولتي گزارش خواهد كرد.
( | 2851 بايت، باقيمانده متن | رتبه بدست آورده: 0)
 آریانا نت: آخرین وخشور
سرویس خبررسانی آریانانت
۷ حوت ۱۳۸۴

آخرین وخشور نام نخستین دفتر شعر سالار عزیزپور است که از سوی بنگاه نشراتی شاهنامه در هالند به چاپ رسیده است.

این دفتر که در برگیرندهء سروده هایی با شکل و محتوای گوناگون در 62 برگ میباشد؛ در آغازین برگ آن میخوانیم:

اهداء به نخستین آموزگارم واصف باختری.

« هنگامهء شوریدن و گسستن » عنوان مقدمه یی است که به قلم شبگیر پولادیان نگاشته شده است. در مقدمه میخوانیم:

« سروده هایی که درین دفتر فراهم آمده اند، گواه مدعای ماست که سالارعزیزپور هم در حاشیه و هم در متن با گفتمان شعر در گفتگوست؛ مردیست از تبار فرهیخته گان فرهنگ سرزمین ما که شعر برایش هم شناسنامه است و هم مفر فوران شعور:

( | 3514 بايت، باقيمانده متن | رتبه بدست آورده: 4.95)
 آریانا نت: دفاع از منافع حقوقی وقانونی پناهنده گان ...
سرویس خبررسانی آریانانت
۶ حوت ۱۳۸۴
صديق وفا

دفاع از منافع حقوقی  وقانونی پناهنده گان افغان را بايد ادامه داد!!! 

مدخل موضوع:
          آشکار است که مسأله دفاع از منافع حقوقی ، صنفی وقانونی پناهنده گان ومهاجران همزاد وهمگام با بُروز پديده ( پناهنده گی - تبعيد و مهاجرت ) بعد از تجربه جنگ جهــانی دوٌم که اين پروسه را تشديد بخشيد و جابجائی هائی بزرگ جمعيت هارا سبب گرديد، بميــــان آمد .اگر طرح حقوق مدنی وسياسی که بعدها در يک ميثــــــــاق بين المللی تسجيـــل يافت و الزامات وتعهــــــــداتی را بدوش کشورهای امضاء کننده و الحاق يافته گذاشت ، مبداء نخستين همه گانی شدن اين پروسه نشانی شود . بعد ها مينـــگريم ، که بسا سازمان ها ی مدافع حقوق بشر ، شخصيت هــای مستقل حقوقی ، سياسی و فرهنـــگی در اين راستــــا تلاش ها و اقدامات شــايان قدری را رويدست گرفته اند ، ويقيننا ً که هريک به نوبه خود در ازمنه های مختلف تاريخی و در مناطق گوناگون جغرافيــــائی در حمايت از اين کتگوری انسان ها اثرمنـــدی مُعين را بجــا گذاشته و طيفی از آدم ها ازآن  بهره برده اند.
اما مرحلهء نوين از جنگ ها وبحرانهـــای سياسی و اجتمـــــاعی که ما شاهد آن هستيم ود رحقيقت دشوارترين فـــــاز از ناملايمات را در جهان يک قطبی نشان ميدهد ، چنـــان سراسيمه گی ، دهشت و حمله به حقوق انسان را بوجود آورده، 
که درهيچ يک از ادوار گذشته چنين ِوخامت وسبعيت وجود نداشته است.
در چنين اوضاع واحوال که پنــاه جويان در نقاط مختلف جهـــــان ، خاصتا ً در اروپای متمدن مستحق برخورد متوازن حکومـات اين کشور هااند ، وچشم اميد به تحقق مصوبات کنوانسيون هــای مدافع حقوق پناهنده گان دارند ، اما با دريغ
که حمله به حقوق پناهنده گی نه تنها جواز دانسته ميشود، بلکه به يک رکن مهم واساسی سياست دول اروپائی مبدل شده است،محدو ديت دريافت حق پناهنده گی وايجاد موانع جهت ورود پناهنـــــــده گان در کشورهای اروپائی تا کنون اثرات ناگوارو فجايع هولناکی  را بميــان آورده وپناه جويان دراين راستـا قربانی های  فراوانی  را متحمل شده اند. با تأسف کشورهای اروپائی از توسل جُستن  به هر حربه ای که بتواند آنها را دراين مورد کمک کند  دريغ نکرده اند؛
( | 25655 بايت، باقيمانده متن | رتبه بدست آورده: 0)
 آریانا نت: از بو طیقای خاک تا بوطیقای شعر
سرویس خبررسانی آریانانت
۲ حوت ۱۳۸۴

سالار عزیزپور

از بو طیقای خاک تا بوطیقای شعر دسته بندی شاعران را به کوششی وجوششی اگر درست بدانیم؛ آرش آذیش از یک نگاه بیشتر به شاعران جوششی تعلق می گیرد؛ با وجودی که وسواس او را در زبان در پهلوی گنجینهء از واژه گان شعرییش از یاد نمی بریم وهم چنان د قت او را در بکار برد ترکیب از واژه گانی سرشار از صلابت و قدامت. به آن هم آرش آذیش در قا لبی که می سراید و در ساختاری که سروده هایش به هم پیوسته وفضای متشکل را ایجاد می کند؛ بیشتر بر خاسته از جوششی ست که ذهن و روان شاعر را می سازد وکمتر از کوششی از پیش طرح شده در آیینهء ذهنش. به تعبیر دیگر: آرش آذیش به گونهء ذاتی و فطری شاعر نو پرداز است. هیچ نیروی تلقینی وهیچ فتوایی فرمایشی اورا در چنین شیوه سرایشی بر نگماشته است بل خود خود انگیخته رو بدین گونه شیوهء سرایشی آورده است؛ که بوطیقای خاک شاهد زندهء این ادعای ما ست.

( | 4130 بايت، باقيمانده متن | رتبه بدست آورده: 5)
 آریانا نت: گزارشگر اتحاديه افغانها در هالند

سرویس خبررسانی آریانانت
۲ حوت ۱۳۸۴

سمينار آموزشی جهت ارتقای آماده گی های
کاری منسوبين انجمن کلتوری افغانهائی "زندستاد"
واطراف آن

به ابتکار انجمن کلتوری افغانهای باشنده در شهر زند ستاد - هالند و به کمک وهمکاری ارگان  اوديسی  (  Odysse  ) که تمويل کننده آن وزارت های تعليم وتربيه، سپورت ورفاه اجتماعی هالند ميباشد وتشريک مساعی نهاد پيرمو (  Primo    ) سيميناری در رابطه به چگونگی کار در سازمانهــــــای صنفی واجتمـاعی از تاريخ 18 تا 19 فبروری 2006 در يک هوتل در شهرک ايخموند-ان- زی  )  Egmond aan zee (تدوير يافت .

در سمينار پيرامون مسايلی چون ، فرهنگ وکلتورو اثرگذاری آن در پروسه همگرائی يا انتيگراسيون ، ارتقـــای سطح آماده گی های کاری بمنظور بميـــــان آوردن دگرگونی های مثبت در پروسه رشد سازمانها ونهـــــادهای صنفی واجتماعی وبسا تمرينات پداگوژيک و تبادل نظر ميان شاملان سميناروآموزگار آن عارف آتش (A.Ates. Kutluer    ) هالندی ترک تبار که به نماينده گی نهاد اوديسی (  Odysse   ) حضور داشت ، صورت گرفت .

( | 2779 بايت، باقيمانده متن | رتبه بدست آورده: 0)
 آریانا نت: افغانستان وپاکستان توافق نمودند که ...

صدای آلمان
۲۷ دلو ۱۳۸۴
افغانستان وپاکستان توافق نمودند که مشترکاً علیه" بلا" ی تروریسم بجنگند

به روز چهارشنبه افغانستان وپاکستان موافقت نمودند تا تلاشهای شان را علیه " بلا" ی تروریسم مضاعف گردانند، با این تاکید پرویز مشرف که ، پاکستان بیشترازسایرکشورهای علیه تروریسم جنگیده است.

رهبران دوکشور درآغازسفرحامد کرزی رئیس جمهورافغانستان که  معتقد است شورشیان ازطریق مرزها به کشورش می آیند؛ پس از دو ساعت مذاکرات چنین تعهدی نمودند.

مشرف گفته است که هردوکشوربا دشمن مشترکی روبرومی باشند.

( | 3476 بايت، باقيمانده متن | رتبه بدست آورده: 0)
 آریانا نت: اجساد سربريده دوعضو استخبارات...
صدای آلمان
۲۷ دلو ۱۳۸۴

اجساد سربريده دوعضو استخبارات افغانستان پيدا شد
به روزچهارشنبه با آمدن اولين دسته پيشقراول سپاه چندين هزارنفري بريتانيايي به جنوب افغانستان ، اجساد سربريده شده دوعضو استخبارات افغانستان نيزپيداشد

اين اعضاي استخبارات دوروزپيش درولايت فراه به دام افتاده بودند، اجساد آنها نزديک به مرز ايران پيدا شده است.

سيد آقا ثاقب قوماندان پليس گفته است.

" ما دقيقاً نمي دانيم که چه کسي اينکاررا انجام داده است، اما به نظرمي رسد که اين بيرحمي ازجانب طالبان باشد."

( | 1581 بايت، باقيمانده متن | رتبه بدست آورده: 4)
 آریانا نت: داکتر اسپنتا چرا تكفير نمي شود!؟
سرویس خبررسانی آریانانت
۲۳ دلو ۱۳۸۴
سید وحیدالله
 ازهر اسرائیلی ها به دلیل اعمار ساختمان ها و بنا های یهودی نشین در سرزمین های اشغالی، ایجاد محدودیت برای مسلمانان ساکن بیت المقدس، اعمال مجازات دسته جمعی علیه مردم فلسطین، ساختن دیوار امنیتی در کرانه باختری رود اردن، قتل رهبران گروه های مبارز و آزادی خواه اسلامی، قتل های دسته جمعی مسلمانان فلسطینی و صد ها رفتار غیر انسانی دیگر، از سوی کشور ها، مجامع بین المللی و حتی بار ها توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد محکوم شده و تحت فشار قرار گرفته اند.

 اما اسرائیلی ها همواره سعی کرده اند انتقاد شدید جامعه ملل از سیاست های نظام تروريستی اسرائیل را به عنوان یهود ستیزی معرفی کنند و بدین وسیله نظام فاسد اسرائیل را از فشار های بین المللی نجات دهند. همچنان مسئله فلسطین طی نیم قرن گذشته بدل به گره گاه اصلی مناسبات شرق و غرب شده است که حمایت غرب برهبری امریکا از نظام فاسد اسرائیلی مسلح با نوعی ایدئولوژی تبعیض عقیدتی و پاکسازی قومی، اسرائیل را به گرگ درنده در قلب سه قاره جهان و بخصوص در بین مسلمانان تبدیل کرده است. 
( | 24438 بايت، باقيمانده متن | رتبه بدست آورده: 5)
 آریانا نت: شبح عبدالرحمن خان درسفارت افغانستان مقیم ...
سرویس خبررسانی آریانانت
۱۶ دلو ۱۳۸۴

شبح عبدالرحمن خان درسفارت افغانستان مقیم برلین

یکی از علت اساسی عدم انکشاف وترقی افغانستان حکومات وامرای قبیله گرا باحفظ سنت چادر نیشنی, قوم محوری وستیزه جوءی در برابر اقوام وملییت هایکه  خارج از دایره قدرت بوده اند میباشد. شاهان وامرای که برای اندکی ازکسان شاید سبب افتخار باشنداز تکیه به نیروی ملی در هراس بوده اندوهمیشه ارآمش  ودوام حاکمییت خودرا در پناه بردن بنیروی بیگانه جستجو کرده اند طوریکه این شیوه به یک سنت حفظ قدرت درافغانستان پذیرفته شده حدود سه سده است که افغا نستانیهای صبور ونستوه سنگینی بار این تابوت گندیده ر ا تحمل کرده اند.
• 
• بعد ا ز سقوط تسلط دوره وحشت وبربریت طالبان, مکتب رفته های کشور, اندکی باور کردند که اینبارباواردات دموکراسی  وپیروی کور کورانه ازسیستم های نا کار آمدکه توسط ب52 آروزوی تطبیق انرا داشتند.
( | 12675 بايت، باقيمانده متن | رتبه بدست آورده: 5)
 آریانا نت: نوسازی افغانستان و طرح مسأله کادرها ...
سرویس خبرسانی آریانانت
 ۱۵ دلو ۱۳۸۴

نوسازی افغانستان و طرح  مسأله کادرها ومتخصين خارج از کشور درآن

گزارشـــــگر اتحــــــاديه : انجمنهای افغانها در هالند

 حفيط الله "حازم" رئيس اتحاديه انجمنهای افغانها در هالند ، بنابر دعوت وزارت خارجه هالنــد و کمپنی (انتننت) درکار کنفرانس مبـــــاحثه پيرامـــون بازسازی افغانستان بتاريخ 3 فبروری 2006  اشتراک ورزيد.

 در حاشيه اين کنفرانس زمينه آن فراهـــم گرديد تا يک عده افغانهــــای مقـــــيم هالــند با هيأت نماينـــــده گی افغانستان که در راس آن پروفيسور هدايت امين ارسلا مشاور رئيس دولت ووزير تجارت افغانستان قرار داشت ، پيــــرامون چگونگی  نوساری افغانستان  به مباحثه وتبادل نظر به پردازند .

( | 5462 بايت، باقيمانده متن | رتبه بدست آورده: 0)
 آریانا نت: قطعنامه کنفرانس سراسری پناهنده گان و...

سرویس خبررسانی آریانانت
۱۲ دلو ۱۳۸۴

قطعنامه کنفرانس سراسری پناهنده گان و مهاجران افغان در هالنــــــــــد

کنفرانس کـنونی که در کار آن بيش از ( 500) تن از شخصيت هاوفعالان ســياسی   وفرهنگی افغان وهمچنان برخی ُرجال دولتی وشخصيتهای سياسی وفرهنگی هالند به شمول خانم فرح کريمی عضو پارلمان و سخنگوی حزب سبزهای هالند اشتراک دارند،در شهر دن بوش هالند گشايش يافته است . اين کنفرانس ضمن بررسی همه جانبه وضعيت دشوار پناهنده گی وشهروندی افغانها در هالند ؛ مطالبات وخواست های آتی را مطرح و پيشکش ميـــــــــــــــدارد:

1- از بازگردانيدن پناهنده گان افغان در هالند واروپا بنابر ناامنی وعدم مصئونيت در افغانستان جلوگيری بعمل آيد ،  خاطر نشان  ميگردد تا اين موضوع فرساَیشی يکبارديگر مورد مباحثه احزاب سياسی ، پارلمان هالندو نهادهای حامی حقوق بشر اين کشور گذاشته شود و عجله صورت نگيرد ، همچنان  در پرتو آن اهدای عمومی يکباره حقوق پناهنده گی برای تمام  پناه جويان افغان در دستور کار ارگانها و ادارات پناهنده پذير قرار گيــــرد و علاوتاً تقاضا ميگردد تا هنگام حل پروسه های بالا امکانات اجازه کارو ويزه اقامت سه ساله  برای عموم پناه جويان افغان توسط حکومت هالند مور د بررسی قرار داده شود  .

( | 11492 بايت، باقيمانده متن | رتبه بدست آورده: 5)
 آریانا نت: کنفرانس سراسری پناهنده گان ومهاجران افغان د
سرویس خبرسانی آریانانت
 ۱۰ دلو ۱۳۸۴


        به ابتکار اتحاديه انجمنـــهای افغانها در هالـند و تشريک مساعی سازمان اجتماعی
( پليت)که مدافع اقليتهای ملی در ايالت نورد بربان هالند ميباشد؛
بتاريخ 28 جنوری 2006 کنفرانس سراسری پناهنده گان ومهاجران افغان در هالند تحت
عنوان " پناهنده گان افغان در راه بسوی آينده"دريکی از تالار های کلتوری و اجتماعی شهر دن بوش هالند گشايش يافت..

در کار کنفرانس برعلاوه نماينده های انجمنهای عضو اتحاديه وبرخی نماينده های  يک عده شورا ها ونهادهای مماثل اتحاديه ازساير کشورهای اروپائی، جمع کثيری ازشخصيت
ها وفعالان سياسی، فرهنگی و اجتماعی افغان که در ترکيب آن زنان وجوانان نيزشامل است ، همچنان عده ای از شخصيت ها ورجال دولتی ،اعضای پارلمان ومسئولين سياسی وفرهنگی هالند دعوت و حضورداشتند که باايراد بيانيه ها وسهمگيری فعال کنفرانس را سمت وسوی دادند.
( | 18700 بايت، باقيمانده متن | رتبه بدست آورده: 0)
 آریانا نت: همايش نقد و بررسي آثار داكتر اسدالله شعور
سرویس خبررسانی آریانانت
 ۹ دلو ۱۳۸۴
به مناسبت پنجاه و پنجمین زادروز وی

همايش نقد و بررسي آثار پژوهشگر شناخته شدۀ افغانستان، داكتر اسدالله شعور به روز شنبه 17 دسامبر در یونیورستی تورنتوی کانادا برگزار گردید.
این سمپوزیم که به مناسبت پنجاه و پنجمین زادروز داکتر شعور به ابتکار مجمع فرهنگي افغانهاي مقيم كانادا و همياری جمعی از نهاد های فرهنگی و اجتماعی جامعه افغانهای تورتنو دایر گردیده بود، در آن جمعی از منتقدین و دانشمندان، آثار انبوه این محقق و نویسنده را به نقد وارزیابی گرفتند.

انجینر برهان عقاب رییس مجمع فرهنگی افغانهای مقیم کانادا و منشی کمیتۀ برگزاری این همایش گفت که برای تقدیر ازین دانشمند تبعیدی افغانستان و آثار متعددش در زمینه های فرهنگ مردم، ادبیات شفاهی، تصحیح متون، تاریخ، ادبیات کلاسیک و معاصر و علم موسیقی نوشته های او در هشت دسته، بخش بندی گردیده توسط دانشمندان افغانی از کانادا، امریکا و اروپا مورد ارزیابی قرار داده شد. چنانچه پژوهشهای نامبرده در بخش موسیقی توسط عبدالغفور نزهت هروی از آلمان، آثارش در بخش تصحیح متون تاریخی و ادبی توسط خواجه بشیراحمد انصاری از امریکا، کتب وی در ادب شفاهی لهجه های محلی دری توسط فاطمه اختر، مروری در پژوهشهای تاریخی وادبی او توسط ربانی بغلانی، بررسی کتاب های وی در زمینۀ ادبیات شفاهی دری توسط همایون باختریانی، بررسی کارکرد او در زمینۀ ادب شفاهی زبانهای محلی افغانستان و منطقه توسط داکتر فیض الله ایماق ، مروری بر نوشته های این پژوهشگر در نشریات اکادمیک کشورهای همسایۀ افغانستان توسط غنی هما و آثار وی به زبان پشتو توسط داکتر کبرا مظهری مورد نقد و ارزیابی قرار گرفته و استاد سید محمداکبر سیدزاده رییس انجمن دوستداران بیدل نیز کار های داکتر شعور در زمینۀ بزرگداشت شخصیت های فرهنگی مورد بررسی قرار دادند. اما با کمال تأسف که به علت وصول پیام های زیاد، برخی ازین نقد های ارزشمند از خوانش در محفل بازماندند.


( | 7828 بايت، باقيمانده متن | رتبه بدست آورده: 5)
 آریانا نت: دستگيري سيداحمد قانع ، شاعر افغان موجب ...

صدای آلمان
۴ دلو ۱۳۸۴
دستگيري سيداحمد قانع ، شاعر افغان موجب نگراني مردم شده است

به گزارش خبررساني فرانسه ازقول شاهدان عيني ، به روز دهم جنوري که مصادف با عيد قربان بوده است، دهها عسکرامريکايي درمسجد جامع قندهارداخل شده وچند نفرازنمازگزاران را به چندين مردي که نقاب برصورت زده وهمراه شان بودند، نشان دادند.اين نقاب پوشان پنج نفررا که شامل سيداحمد قانع شاعرپشتو ومتعلم مکتب عالي است محاصره نمودند.

 چهارتن ديگرازخويشاوندان سيد احمد قانع مي باشند. ازجمله دستگيرشدگان ، يک شخص معمرفردايش آزاد گرديده است.

سراج الدين مديرمکتب احمدشاهي ، جائيکه سيداحمد قانع درآنجا درس مي خواند، گفته است:

 

( | 2788 بايت، باقيمانده متن | رتبه بدست آورده: 0)
 آریانا نت: کرزی، افغانستان و روشنفکران
سرویس خبررسانی آریانانت
 ۱ دلو ۱۳۸۴
 کوروش گلنام

نقش آقای کرزی در افغانستان


بی گمان تاریخ افغانستان از آقای کرزی به عنوان یکی از مهمترین شخصیت های عصر تازه افغانستان یاد خواهد کرد. برای بسیاری شاید به زبان، ساده و آسان باشد که از خاتمه جنگ های داخلی، پدید آوردن دولت آشتی ملی، فراهم نمودن قانون اساسی تازه با نظارت و مشاورت نمایندگان مردم، ترتیب دادن انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری به شکلی باز و آزاد و برپا نمودن پارلمان و براه انداختن دستگاه های قانون گذاری، حقوقی و اجرایی در بازمانده های کشوری ویرانه، سروسامان دادن به اوضاع بسیار آشفته و خطرناک امنیتی افغانستان، تلاش برای برداشتن گام هایی هر چند اندک برای از میان برداشتن محدودیت های شدید در مورد زنان و فراهم نمودن امکان آموزش و کار در بیرون از خانه برای آنها، باز سازی خرابیهای بازمانده از دوران جنگ بر علیه تجاوز شوروی پیشین و جنگ های دراز مدت، بیهوده و ویرانگر داخلی  افغانستان (ساختن راه و پل و جاده و ساختمان، برق رسانی و لوله کشی آب ، ساخت و راه اندازی کارگاه و کارخانه، ایجاد فرودگاه وخط های ارتباط هوایی با دنیای خارج، تعمیر و ساخت جاده ها، باز سازی روابط سیاسی ـ تجاری ـ صنعتی با کشورها،  و ..) ، بازسازی و سازمان دهی اداره های گوناگون کشور و.. بسیار ی کارهای مثبت دیگر در چند سال اخیرکه بیش از همه 30 سال گذشته به مردم افغانستان خدمت کرده است، سخن گفت اما حقیقتن تشکیل حکومت آشتی ملی و بر قراری صلح وآرامش در افغانستان(اگر از خرابکاری های بی اثر بازمانده طالبان بگذریم) بیشتر به رؤیا و کاری نشدنی شبیه بوده است تا حقیقت!
( | 16753 بايت، باقيمانده متن | رتبه بدست آورده: 3)
 آریانا نت: گرد هم آیی کشورهای فارسی زبان
Anonymous مي نويسد "سرویس خبرسانی آریانانت
۲۸ جدي ۱۳۸۴
سالارعزیزپور

گرد هم آیی کشورهای فارسی زبان قرار بود , روءسای سه کشور فارسی زبان روز دوشنبه 16 ژانویه در تهران دیدار نمایند و روی همکاری هایی بیشتر اقتصادی و فرهنگی ومنطقه یی تبادل نظر نمایند؛ اما با عدم حضور ریءس جهمورافغانستان بخشی از این مثلث همکاری موقتا به تعویق می افتد .

هر چند لغوسفرحامد کرزی به ایران را ظاهرا به دلیل خرابی هوا وبرخی مشکلات فنی وتکنیکی وانمودکرده اند؛ اما, کارشناسان معتقدند که موقعیت کنونی ایران در صحنه ء بین المللی ازیک سو وعدم استقلال دولت افغانستان در امورمنطقه یی وجهانی و تبارز یک بام دو هوا بودن این گونه سیاست ها که نوسان های بسیار پیچیده وسریع دارد و از سوی دیگرسیطرهء قبیله سالارانی فارسی ستیز در جایگاه بسیار برجسته ء این نظام , از شماری عوامل بوده که به انصراف سفر حامد کرزی به تهران انجامیده است . در پهلوی عوامل که بر شمردم , این عامل داخلی است که بیشترین نقش تعین کننده ای را در این راستا می بازد که همانا کمترین تعلق این دولت ها را به زبان وفرهنگ می رساند. "
( | 3961 بايت، باقيمانده متن | رتبه بدست آورده: 4.75)
 آریانا نت: دعای مردم، نوشداروی من بود!
سرویس خبررسانی آریانانت
 ۲۵ جدي ۱۳۸۴

فرهاد دریا

سی و یکم دسامبر،  شب تحویل سال 2005 به 2006 در " اناهایم  کانونشن سنتر"  لاس آنجلس، کنسرت بزرگی داشتم که با حسرت و اندوه به سؤ قصد  بجان خودم ، دل آزرده گی هزاران تن از دوستدارانم در لاس آنجلس و به پریشانحالی  صدها هزار تن از هواخواهان من در سراسر جهان انجامید.

 

آن شب بیشتر از چهار هزار تن  از گوشه های  مختلف جهان گرد هم آمده بودند  تا سال 2006 را با موسیقی همه عشق و همه صداقت  ِ فرهاد دریا،  به فال نیک بگیرند. با اندوه، که نا سپاسی چند بر شیشه ی شادی ِ همگان سنگ زدند و در آب دریا زهر ریختند. با نوشیدن آن آب مسموم شده، چیزی از مردنم نمانده بود. من که پس از اجرای اولین آهنگ، آواز خود را از دست داده بودم، اختیار دست و پا و گلو و زبان و تسلط بر ستیژ خویش را نیز از دست دادم. بعد از گذشت  حدود یک ساعت و نیم، آن آب ِ مسموم، کار خودش را کرد و فضای کنسرت کاملا به هم خورد و من تا پگاه بیهوش بودم. امروز از آن شب، جز اولین آهنگی که اجرا کردم چیز بیشتری به خاطرم نمانده و نیز نمیدانم که چه بر من و بر عزیزانم گذشت. هر آنچه را که اکنون مینویسم به  شهادت چشم دید دوستان و پس از تماشای ویدیوی است که آنشب از بر نامه ضبط شده بود. امروز به حکم پروردگار و به دعای مردم، از آن دام، جان سالم بدر بردم و اینک در ایالت ویرجینیای امریکا، احوالم تحت نظر طبیبان رو به بهبودی است.    

( | 28348 بايت، باقيمانده متن | رتبه بدست آورده: 5)
 آریانا نت: عقاب از اوجها
سرویس خبررسانی آریانانت
۱۲ جدي ۱۳۸۴
سالار عزیزپور

قامت بلند اساطیر
و آماج تصاویر اسطوره یی
در سروده های واصف باختری


بیشترین رویکرد ما درین جستار بر اساطیر است و آماج تصاویر اسطوره یی در سروده های واصف باختری.
واصف باختری از آن دسته شاعرانی است که با سروده های ماندگارش و تخیل پویا و استوارش و تصویر های نمادین و اسطوره یی اش مرز های تنگاتنگ محلی و تباری و حتا کشوری را در نوردیده و به بنمایه های شناسنامه انسانی ، دست یازیده است .
شاعری که بیشترین تأثیر بر نسل خود و نسل پس از خود به جا گذاشته است . بی گزافه میتوان او را یکی از بزرگترین شاعران نامدار و فرزانه ء سده های پسین نامید . با دانش و بینش شاعرانه اش ، با قریحه ء ذاتی و طبع خدا دادش ، با جهان بینی اسطوره یی و در فرجام با تسلطش بر سایر عرصه های ادبی و فلسفی .

( | 17958 بايت، باقيمانده متن | رتبه بدست آورده: 4.5)
 آریانا نت: ائتلاف رومانتيک سياف- محقق و ....

سرویس خبررسانی آریانانت
۱۰ جدي ۱۳۸۴
 احمد عدالت دوست

ائتلاف رومانتيک سياف- محقق  و چشم انداز کشمکش قدرت در افغانستان

 کشمکش های دور جديد قدرت طلبی ميان گروه های سياسی، قومی و نظامی افغانستان و با اشتراک بازی گران خارجی  که روند آن از کنفرانس بن آغاز يافته بود در 4 سال گذشته به اشکال گوناگون تداوم يافت.


 اخيراً درانتخاب رئيس برای مجلس نمايندگان برای شورامی ملی تازه تاسيس افغانستان نيز يکی از داغ ترين جلوه های اين کشمکش را با ايجاد صف بندی های جديد سياسی- قومی به نمايش گذاشت.   چنانچه در نخستين روز انتخاب رئيس برای مجلس نمايندگان، پيروزی دراماتيک آقای محمد يونس قانونی رهبر حزب افغانستان نوين بر رقيبش آقای عبد الرب رسول  سياف کانديد طرفدار دولت حامد کرزی با تفاوت 5 رای ،  توازن قدرت را در افغانستان به نفع همگان  تغير داد.  بدين تر تيب  پيروزی آقای قانونی بر کانديد دولت کرزی تحت الحمايت آمريکا دورنمای جديدی مبارزه قدرت را در افغانستان کشود.


( | 37821 بايت، باقيمانده متن | رتبه بدست آورده: 5)
 آریانا نت: تحدید نمایندگان پارلمان توسط کرزی
سرویس خبررسانی آرسانانت
۷ جدي ۱۳۸۴
فرهنگ دوست 

شنیدها از این قرار است.
(حامد کرزی، رئيس جمهور افغانستان دو مقام عالی رتبه دولتی را که به گفته او در حين جاسوسی برای خارجيان به دام افتاده اند، اخراج کرده و هشدار داده است که از تخلفات کسانی که مرتکب چنين اعمالی شوند، چشم پوشی نخواهد کرد.
آقای کرزی که اين خبر را در ديدار با اعضای پارلمان تازه افغانستان اعلام کرد، نام اين دو مقام را که "بسيار بلندپايه" توصيف کرد، فاش نساخت اما گفت کسانی که برای کشورهای خارجی جاسوسی کنند، "افشا و محاکمه" خواهند شد.)

چرا آقای کرزی این خبر را در دیدار با نمایندگان منتخب مردم اعلام میکند
پس سخنگوی ریاست جمهوری بدرد چکای میخورد و چه وظیفه دارد
آقای کرزی میتوانست این خبر را از طریق سخنگوی خود که بصورت روزانه و هفتگی با خبرنگاران دیدار دارند اعلام کند.
با قاطعیت میتوان گفت اصل موضوع دروغ است و الی دلیل ندارد کسی متهم به جاسوسی باشد ولی نام او اعلام نشود. اگر موضوع حقیقت داشته باشد یاید این افراد به دادگاه معرفی میشدند تا دادگاه در مورد آنها تصمیم بگیر.د
( | 10586 بايت، باقيمانده متن | رتبه بدست آورده: 5)
 آریانا نت: درخشش مجدد جمعیت اسلامی درصحنۀ سیاسی
سرویس خبررسانی آریانانت
 ۲ جدي ۱۳۸۴
شهســوار

به بهانۀ انتخااب محمد یونس قانونی به مقام ریاست "جرگۀ ولسی" افغانستان

بدون شک جمعیت اسلامی افغانستان چه در دوران جهاد وچه در آوان مقاومت در برابر طالبان، به مثابۀ یک نیروی اساسی؛ از خودکفایت و درایت چشگیری را به نمایش گذاشته ودر سقوط دولت دوکتور نحیب اللۀ و شکست طالبان در کنار سایر متحدین خویش ( جنبش ملی ــ اسلامی و احزاب شیعی کشور) نقش قاطع وفیصله کنی را ایفا نموده است.هم چنان از اینکه جمعیت توانست جهاد گران وشهدای نام آوری چون شهید احمد شاه مسعود، شهید قادر ذبیح الۀ وصفی الۀ افضلی و فرماندهانی ممتازی چون اسماعیل خان ودیگران را در صف خود داشته باشد امتیازی است که کمتر حزب و تنظیمی از آن بهره مند بوده است. بدون شک کریدت (پاداش) این ا متیازات بیشتر به مردمی تعلق میگیرد که این شخصیت ها ورزمندگان تحت قوماندۀ آنهار ا یکجا با " جمعیت اسلامی افغانستان " به کشور ومردمان آن عرضه کرده اند. بیدرنگ باید اذعان داشت که نقش تاریخی استاد برهان الدین (ربانی) در تاسیس ، حفظ وبقای جمعیت به مثابۀ یک حزب سیاسی اسلامی ای معتدل ومهم تر از همه خارح از دایرۀ تسلط قبیله سا لاران (وآنهم در بطن فرهنگ قبیله) برای کسانیکه در مسایل عمیق می اندیشند فراموش نا شدنی است.

.

( | 8066 بايت، باقيمانده متن | رتبه بدست آورده: 5)
 آریانا نت: سه نکتهً کليدی بمثابهً سنگپايه .....

سرویس خبررسانی آریانانت
۲۹ قوس ۱۳۸۴
سلیم مجاز

سه نکتهً کليدی بمثابهً سنگپايه
راه حل واقعبينانه عملی و کوتاه تامين وحدت دوبارهً
نيروهای دموکرات و ترقيخواه

درجريان سالهای اخير در داخل و خارج کشور، گروهک های بی شماری از بدنهً ح دخ ا ( حزب وطن ) ايجاد شده اند. امروز از بين اين گروهک ها سه جريان نسبتا بزرگ ترعرض وجود نموده اند که عبارتند از : نهضت ميهنی ، حزب متحد ملی و نهضت آينده.
هوشياری سياسی وواقعيت گرايی ايجاب ميکند که اين سه جريان برای تامين مجدد وحدت ، شرايط مساعد کنونی ملی و بين المللی را درک کنند. شايد چند ماه بعد و چند سال بعد شرايط سياسی ملی و بين المللی بگونهً ديگری تحول نمايند. اکنون بيشتر از هر زمان ديگر شرايط برای تامين وحدت کوتاه و سريع نيروهای دموکرات و ترقيخواه مساعد گرديده اند.
اين راه حل های کوتاه و سريع چيست؟
امروز از بدنهً سابق ح د خ ا يک حزب راجستر شده در داخل افغانستان عرض وجود نموده است که دارای يک فرکسيون پارلمانی نيز ميباشد. اين فرکسيون پارلمانی کوچک اما با کيفيت خواهد بود.

( | 5959 بايت، باقيمانده متن | رتبه بدست آورده: 5)
 آریانا نت: زمین لزره شدید در مناطق شمالی افغانستان
سرویس خبررسانی آریانانت
۲۲ قوس ۱۳۸۴

مركز لرزه نگاري امریکا از وقوع زمين لرزه به شدد 7.6 ريشتر در مناطق شمال افغانستان پاکستان و کشمیر خبر داد.

مرکز وقوع زلزله در قسمت سلسله کوه های هندو کش شناسایی شده و تقریباً 100 کیلومتر از مرکز شهر بدخشان فاصله دارد.
( | 590 بايت، باقيمانده متن | رتبه بدست آورده: 5)
 آریانا نت: مبارزه با ایدزیاتبلغ اسلام یاسوءاستفادازدو
سرویس خبررسانی آریانانت
 ۲۲ قوس ۱۳۸۴
ناصر فیروزی

طبق معمول در سایت های انترنتی به دنبال صفحه میگشتم تا به آگاهیهایم بیفزاید و اخبار تازه کسب کنم.
که سایت وزین پیام مجاهد را باز کردم تا چشمم به سر مقاله آن افتاد انگار که مرا برق گرفته باشد چشمهایم به صفحه خبره مانده و خشک شد. 

سر مقاله این بود
(دشمنان باور های دينی مردم، همسنگران ايدز اند)
اینکه باید با ایدز مبارزه صورت بگیرد درست.
اینکه یکی از عوامل ایدز روابط جنسی خارج از روابط زناشوی است درست.
اینکه دستورات دین مبین اسلام باعث جلو گیری از ایدز میشود درست.

اما چرا مبارزه با ایدز اینگونه و چرا با این عناوین. آیا شما نمی دانید که ویروس اچ آی وی (ایدز) از صدها راه دیگر انقال میابد.
میخواهید کاری کنید هر بیچاره که ممکن است از صدها راه دیگر به این مریضی دچار شده باشد مردم او را با انگشت به هم نشان بدهند و بگوید آن فلانی است که با عمل زنا به مرض ایدز دچار شده. در صورتی که آن بنده خدا در عمر حتی یکبار هم ناموس مردم چپ نگاه نکرده. چه برسد که زنا کرده باشد.
( | 8810 بايت، باقيمانده متن | رتبه بدست آورده: 5)
 آریانا نت: جمهوری جنایتکاران، ۳۰ سال جنایت ...

سرویس خبررسانی آریانانت
۲۰ قوس ۱۳۸۴
ظاهر اطهری
جمهوری جنایتکاران، ۳۰ سال جنایت، ۲۰ دقیقه

به تاریخ 18 نومبر رییس جمهور جمهوری اسلامی افغانستان، یک هفته ( 19-26 نومبر) را "هفته حسابدهی" حکومت به مردم اعلام کرد. کرزی در این فرمان خود را رییس جمهور منتخبی می خواند که وعده تشکیل حکومت پاسخگو و خادم را به مردم داده بود و اینک برای وفا به آن وعده، از مردم می خواهد که از دولت بازپرسی کنند. اما او انگار میداند که مردم دستش را می خواند، بیچاره وار اضافه می کند: "هفته حساب دهی یک کار تشریفاتی و تبلیغاتی نبوده، بلکه یک اقدام صادقانه است"

حقیقت این است که کرزی یک رییس جمهور منتخب نیست، بلکه یک عروسک منتصب است. این اداهای نمایشی دموکراتیک نیز نه برای حسابدهی بلکه کار آگاهانه برای: اول، انحراف ذهن مردم از مسایل و مشکلات اصلی: اشغال کشور، جنایتهای بی مرز و حد سربازان اشغالگر، دست نشاندگی حکومت، زندانهای مخفی آمریکایی ها و فقر، بیکاری، بی سرپناهی و گرسنگی مردم، حضور جنایتکاران جنگی و... ودوم، برای پنهان کردن ظلم و تجاوز عمال حکومت به دارایی، حیثیت، و حقوق شهروندان، فساد، سوء استفاده، بی لیاقتی و نقایص ترمیم ناپذیر وزارتها و دستگاههای مربوطه است. زیرا کلیت میکانیزم این حکومت، اساسا نه برای پاسخگویی به نیازهای مردم افغانستان بلکه در راستای تامین منافع اشغالگران تنظیم یافته است.

( | 13636 بايت، باقيمانده متن | رتبه بدست آورده: 0)
 آریانا نت: نام وزارت مالیه باید به نام وزارت افغان ملت

سرویس خبررسانی آریانانت
 ۱۳ قوس ۱۳۸۴
ا.د. یوسفزی

نام وزارت مالیه باید به نام وزارت افغان ملت نامگذرای شود

اگر به طور دقیق و مختصر تغیرات که در مدت چهار سال ( آقای کرزی در کرسی ریاست دولت منصوب شد ) کار کرد های کرسی نشینان وزارت مالیه مرور شود.
برای بار اول آقای امین ارسلا به کرسی وزارت مالیه در شرایط اضطراری و عاجل بیدون شناخت از مامورین وزارت و مدت کار او زود گذر بوده و در تغیرات وزارت کدام نقشی عمده نداشت و تا جایی که از پوزیشن ظاهری آقای ارسلا دیده می شود فهم آن با پوزیشن ظاهری آن برابر نیست در حالیکه در وزارت تجارت نتنها کدام پیشرفت و نوآوری در آن وزارت بوجود نیادورد حالت تجارت کشور را از گذشته کرده بد تر ساخته و در هفته دو روز بعد از ساعت 10 بجه روز به دفتر حاضر می شود و ساعت دوازه روز بخاطری پرهیزآنه از وزارت خارج می شود و معلوم نیست که مشاور ارشد آقای کرزی چه مشوره های سودمندی را انجام می دهد .

بعد از آن آقای اشرف غنی احمد زی بعد از سپری نمودن ریاست عمومی دافغانستان بانک که در آنجا از آن یک سلسله کار های خوب و بدی بجا گذاشت که کار های خوب آن آنقدر بزرگنیست که مورد ستایش قرار گیرد و اکنون ما بالای کار های بد آن که غیر قابل قبول و نا بخشودنی از طرف یک عده مردم که در بانک ها بعنوان پس آنداز و امانت با امید آینده خود گذاشته بوداند که مورد تنفر، انزجار ، زورگوی و بی اعتبار ساختن بانک های افغانستان در سطح ملی و بین المللی شد .

( | 21928 بايت، باقيمانده متن | رتبه بدست آورده: 5)
 آریانا نت: از افغانستانی ها تا پنجشیری ها

سرویس خبررسانی آریانانت
۲۷ عقرب ۱۳۸۴
سهراب فرامرزی
از افغانستانی ها تا پنجشیری ها جدال بر سر واژه ها

اگر واژه ها بیان کنندهء اندیشه ، دیدگاه و جهان بینی ما باشد ؛ بیان معرف شخصیت ، منافع واهداف ما نیز میباشد.

از همین روست که جدال بر سر واژ ها ، جدال بر سر منافع و هویت ماست.

با دریغ باید گفت:

عرصهء این جدال منافع در کشور ما حالت یک بام و دو هوا را دارد. یکی در تاختن بر سر منافع به گونهء لگام گسیخته عمل مینماید و دیگری تا زبانش بجنبد به تحریم وگناه متهم میشود.

برای ما گفتن واژه هایی همچون : افغانستانی ، دانشگاه ، دادگاه ، دادستان ، شهرستان، دانشکده و... جنایت شمرده میشود؛ از سوی دیگر اصطلا حات من درآوردی پنجشیر تازی و پنجشیری ها را باز گذاشته اند و ما آن را آگاه و ناآگاه به کار میبریم ، بی خبر از آن که بدانیم در پشت کار برد این گونه واژه ها اهداف پنهانی واستعماری چه قبیله و طایفه یی نهفته است. در صورتی این گونه نوشته ها تر جمه یی از منابع فرهنگی باشد، بهتر است مترجم برای رفع توهم خواننده نقطه نظر خودرا در حاشیهء مطلب بگنجاند.

( | 3900 بايت، باقيمانده متن | رتبه بدست آورده: 4.93)
 آریانا نت: لزوم اصلاح و جایگزینی بعضی کلمات یا واژه ها

سرویس خبررسانی آریانانت
۲۶ عقرب ۱۳۸۴
احمد بهار چوپان 

تاریخ ، این پیرنامیرا همیشه حکایت شر و شور و انقلابات اجتماعات انسانی را برایمان نقل کرده و هدفش هم بیشتر آن بوده تا ما امروز برمبنای تجربیات و اندرز های نهفته در آن، آیندهء مان را بنا نهیم و تا حد ممکن از تکرار اشتباهات گذشتگان خود داری نمایم.
می پذیریم که هر آشگوبگری را نمیشود انقلاب خواند و نمیتوان کلیت انقلابات را ویرانگر شناخت زیرا در آشنا ترین مورد دو انقلاب که سیر تحول جوامع را بسوی بهبودی برده می شناسیم ، یکی رنسانس .

و دگری انقلاب کبیر فرانسه. پرداختن به این دو چرخش عظیم در تاریخ بشری نه در حوصله این مقال است و نه در حیطه تسلط من ولی آنچه از پی خواهد آمد نظر شخصی بنده است که پس از مطالعه مقالات برادران دانشور آقایان جعفر عطایی و سالار عزیز پور به ذهنم خطور می نماید.

 

( | 5996 بايت، باقيمانده متن | رتبه بدست آورده: 5)
 آریانا نت: از كاروان حله تا كاروان شعر

سرویس خبررسانی آریانانت
 ۲۵ عقرب ۱۳۸۴
سالار عزيز پور 

در سر آغاز گشايش اين مقالت اگر از خود بپرسم از آن كاروان های حله و جاده های‌ابريشم چه حاصلی‌بر جا مانده است و از راهيان زر اندوز ، طماع وخيره سر چه توشه يی و سوغاتی با خود داريم ، پاسخ ما منفی خواهد بود .


حاصلی جز زمزمه ها و نجوا ها ی ملكوتی و فرياد های آرامش بخش كه از آنسوی ديوار های هزارهء تاريخ بگوش ميرسد بر دلهای ما می نشيند ، چيزی ديگری نخواهد بود :

با كاروان حله برفتم ز سيستان با حلهء تنيده زدل بافته زجان تداوم آن فرياد ها و نجواها ست كه هنوز هم بر گوش دلها آشناست . از همان روست كه ما در رهپويی كنونی خويش آنرا پی ميگيريم و دوره مينماييم.

( | 9002 بايت، باقيمانده متن | رتبه بدست آورده: 4.77)
 آریانا نت: اخراج شهروندان افغانستان از آلمان

سرویس خبررسانی آریانانت
۲۵ عقرب ۱۳۸۴
جمشید

اخراج مهاجرین که به اثر جنگ های داخلی وارد آلمان شدند

تعدادی  زیادی از شهروتدان  افغانستان که در سال های اخیر به دلایل  جنگ های داخلی وارد آلمان شدند و در خواست پنادهنده گی ایشان قابل قبول نبوده از آلمان بطور اجباری اخراج میشوند.

 نظر به اظهارات  آقای "شیلی" وزیر داخله آلمان یک تعداد  مهاجرین که از مدت شیش سال بدینطرف در آلمان زنده گی دارند و مشغول کار میباشند برای ایشان اقامه دایمی داده خواهد شد.

( | 1560 بايت، باقيمانده متن | رتبه بدست آورده: 5)
 آریانا نت: پایه داری، روشنگری و ضرورت ...

سرویس خبررسانی آریانانت
۲۴ عقرب ۱۳۸۴
سالارعزیزپور

پایه داری، روشنگری و ضرورت گزینش راهبردهای ملی

به گمان بسیاری از آگاهان ، در داربست نمایشی که قرار است در ماههای دیگر برگزار شود دیگر جایی برای بگو مگو های مان نخواهد بود.

چراکه فرادستان سناریوی نمایشنامه را پیش از پیش رقم زده اند.

با وجود آن که هستند هنوز کسانی که بر سر موقعیت وجایگاه شان در خیمه شب بازی های این نمایش با کارگردانان این نمایش چانه میزنند.

پیوسته باید گفت تاکید نکات آمده به مفهوم منتفی کردن هرگونه تلاش ملی وانسانی ما نیست ، چرا که آماج تلاشهای ملی و انسانی افشا وطرد این نمایش را نشانه میگیرد و سعیی است همواره سودمند وگهربار.

( | 2968 بايت، باقيمانده متن | رتبه بدست آورده: 5)
 آریانا نت: به استاد خليل الله خليلی

سرویس خبررسانی آریانانت
 ۲۱ عقرب ۱۳۸۴
سالار عزيزپور

به استاد خليل الله خليلی

و داکتر اکرم عثمان!

روشنايی به ديوار اتاق رسيده بود. بازتاب نور چشمم را اذيت می کرد. پلک هايم نيم باز بود، هنوز خواب بر پلک هايم سنگينی می کرد. نگران نبودم سر ساعت به مکتب برسم و از ترس نگرانِ صنف مسير راه را تا مکتب چرت بزنم و دلهره داشته باشم. در ميان خواب و بيداری احساس روشنی برايم دست می داد. احساس هم پروازی با بال کبوتران به آسمان ها، احساس پرافشانی و پای کوبی مالامال از خوشی و شادی. در اتاقکی که به اندازهء تابوتی کوچک بود.

 

خانهء ما، بر دشنی افتاده بود. دشتی بی آب و علف، تشنه و سوزناک. از شمال به گودالی می پيوست و از شمال شرق به دهکده يی بنام «هزاره بغل» همراه با چشمهء آبی و تپه ای با مردمان ساده و مهمان نواز.


( | 12935 بايت، باقيمانده متن | رتبه بدست آورده: 5)
 آریانا نت: انتخابات افغانستان:مقايسةءشمال باجنوب

سرویس خبررسانی آریانانت
 ۱۵ عقرب ۱۳۸۴
عدالت خواة
سرزمین جنگ زدهء افغانستان همهء پیش زمینه های لازم برای بازگشت به زنده گی عادی, ایجاداعتماد ملی و صلح دایمی را در بطن خود داشت. خستگی مردم از جنگ و امیدواری آن ها به آینده را میتوان در حضور شان در انتخابات که به آن به عنوان مرحلهء ابتدایی پروسهء دموکراتیزه کردن کشور می نگریستند اندازه گرفت. اما بسا تأسف که بخا طر دستکاری و تقلب وسیعی که در جریان این فرصت ها ي تاریخی صورت گرفت سوء ظن ها ا فزا يش يافتة و ابر های نا امیدی یک بار دیگر به قلب های مردم در حال تاری شدن است.

وسعت تقلب و دستبرد ها را می توان از مقایسهء آراء سه ولایت شمالي پروان، پنجشیر و کاپیسا با سه ولایت جنوبی پکتیا، خوست و پکتیکا اندازه گرفت. دلیل مقایسه بین این سه ولایت شمالي با سه ولایت جنوبي همسانی نسبی نفوس آنها بر اساس احصائیه سال ۱۳۵۸ تره کی (جون 1979) و همچنان احصائیه ۱۳۸۲ (2003) ريساست احصائیهء مرکزی افغانستان می باشد. البته مقایسه بین این ولایات هرگز به معنی این نيست که در سایر ولایات افغانستان تقلب صو رت نكرفة ا ست, بلكة صحبت روى همة ولايات از حوصلهء این تحقیق بیرون است
از جدول مقایسوی زیر به خوبی می توان دید که مجموع نفوس سه ولایت جنوبی در سال ۱۳۵۸ (1979) به 727000 و سه ولایت شمالی به 755000 بودة ا ست. به خاطر سهولت در امر مقایسه ما افزونی نسبی سه ولایت شمالی را نادیده میگیریم.

( | 11762 بايت، باقيمانده متن | رتبه بدست آورده: 5)
 آریانا نت: ویژگیهای انتخابات پارالمانی وچالش های

سرویس خبررسانی آریانانت
۷ عقرب ۱۳۸۴
محمداکرام اندیشمند
ویژگیهای انتخابات پارالمانی وچالش های پارالمان منتخب

الف -  ویژگیها:

1- مرحلۀ پایانی توافقنامۀ بن :- انتخابات پارالمانی افغانستان آخرین مرحله ازمراحل توافقات بن بود که هرچند پس ازدوبار تأخیر برخلاف پیش بینی آن توافقات بروز بیست وهفتم سنبلۀ سال جاری 1384 خورشیدی برابر با 18 سپتمبر 2005 میلادی برگزار گردید. آخرین انتخابات پارالمانی درسال 1348  در دوران سلطنت محمد ظاهرشاه برگزار شد . دوربعدی تدویرانتخابات پارالمانی با کودتای نظامی محمد داود پسرکاکا وشوهر خواهرشاه  که درسال 1352خورشیدی صورت گرفت هرگز تحقق نیافت. افغانستان تا سه دهۀ دیگر که درگیر جنگ وبی ثباتی ومورد تهاجم قوای خارجی قرار گرفت از برگزاری انتخابات آزاد وحتی نیمه آزاد پارالمانی محروم ماند. درحالیکه سرزمین افغانستان اکنون نیز شاهد حضورقوای نظامی خارجی به خصوص نیروهای نظامی ایالات متحدۀ امریکا است برگزاری انتخابات پارالمانی مذکور درنوع خود بعد ازسی سال اولین انتخابات محسوب می شود. 

( | 58032 بايت، باقيمانده متن | رتبه بدست آورده: 0)
 آریانا نت: کی ها با قتل اشرف رمضان تجارت سياسی می کنند؟
سرویس خبررسانی آریانانت
۲۱ میزان ۱۳۸۴
ع.ج. آريا: مزار شريف

طوریکه همه میدانیم و از زمان تاسیس دولت آقای کرزی معلوم است دساسیس وتوطه های گوناگون بر علیه تمام مردم ولایات مختلف افعانستان مخصوصآء علیه ولایت بلخ و سطح رهبری ان براه انداخته شده و از انواع دسایس برای بد نام ساختن رهبری ولایت بلخ کار گرفته شده و همانطوریکه همهء هموطنان عزیز و شرافتمند ما اطلاع کامل دارند تمام اقوام ساکن در ولایت بلخ در فضای صلح وصفا اخوت و برادری عاری از هر گونه تبعیض قومی- لسانی و مذهبی دوشا دوش یکدیگر زنده گی نموده و از امنیت کامل بر خوردار هستند.

دشمنان صلح و امنیت همواره سعی نموده اند نظم و امنیت را با به کار بردن دسایس و توطه های مختلف بر هم زنند که در این راستا از هیچ نوع اعمال جنایت کارانه دریغ ننمودند و همیشه خواستند از احساسات پاک مردم شریف وصلح دوست ما بخاطر اهداف شوم و ناخردمندانه خویش استفاده نمایند.
( | 12565 بايت، باقيمانده متن | رتبه بدست آورده: 3.4)
 آریانا نت: رئيس جمهوری ليتوانيا به افغانستان سفر کرد.
سرویس خبررسانی آریانانت
۲۰ میزان ۱۳۸۴
غلام ربانی رحمت - ليتوانيا

رئيس جمهوری ليتوانيا Valdas Adamkus شب سه شنبه عازم افغانستان گرديد، که در آنجا از بازسازی ولايت غور به شرکت سربازان ليتوانيايی ديدن کرده، ضمنأ با حامد کرزی رئيس جمهور افغانستان نيز ديدن نموده، همچنان شايد با خانم کاندوليزا رايس که در همين روزها در کابل است ديدار و ملاقات نمايد.

ريس جمهور ليتوانيا را در اين سفر وزرای خارجه و دفاع، سر قوماندان اردو، دو نفر اعضای پارلمان و منصوبين عالی رتبهء وزارت های داخله و خارجهء دولت ليتوانيا، يکجا با عدهء روزنامه نگاران همراهی ميکنند.

طياره حامل ريس جمهور مسافر بر اوکراينی (ان-74) از ميدان هوايی ويلنيوس پايتخت ليتوانيا ساعت 2 و 15 دقيقه به وقت محلی ليتوانيا را ترک نمود.
( | 2625 بايت، باقيمانده متن | رتبه بدست آورده: 5)
 آریانا نت: حضورچپ دردموکراسی افغانی - امریکایی
سرویس خبررسانی آریانانت
۱۶ میزان ۱۳۸۴
محمد اکرام اندیشمند

نامگذاری دموکراسی امروزافغانستان به دموکراسی افغانی -امریکایی شاید بسیار نادرست وغیرواقعی نباشد. چون دموکراسی درافغانستان با هجوم نظامی ایالات متحدۀ امریکا ودخالت جامعۀ بین المللی یا هم به باور وتعبیردیگرکمک وهمکاری جامعۀ جهانی ایجادشد. برکسی پوشیده نیست که اگرامریکایی ها رژیم جهل ووحشت طالبی را که خود درایجاد آن نقش داشتند ازپا درنمی آوردند، ازدموکراسی امروزهم درافغانستان خبری نبود.

امریکایی ها نیزبارها گفته اند که درحمله به افغانستان وعراق دموکراسی را جانشین رژیم های دیکتاتوری کردند وبرای تقویت وگسترش دموکراسی به حضوروکمک خود دراین کشورهاادامه میدهند. بنا براین جای دارد که بارعایت انصاف وواقع بینی دموکراسی امروز افغانستان را دموکراسی افغانی - امریکایی خواند. اینکه آیا امریکایی ها راست میگویند، این دموکراسی تا چه حدی با معیارهای یک دموکراسی واقعی ومطلوب همخوانی دارد وتا چه حدی دردها وبیماریهای جامعه وکشورمارا درمان می کند یا دردهای بیشتری می آورد بحث وبررسی جداگانه ای میخواهد که بصورت طبیعی باورها وبرداشت های متفاوتی دراین بررسی ارائه می شود.
( | 9550 بايت، باقيمانده متن | رتبه بدست آورده: 4.5)
 آریانا نت: رویای سمسور افغان (اخیر)
سرویس خبررسانی آریانانت
۱۴ میزان ۱۳۸۴
فرهنگ دوست

سمسور گفت بگو این موضوع مهم چیست.
بلی حضرت رئیس جمهور واقعیت این است در طول سالهای اخیر جنگهای زیاد نیروی های جنگی ما را بسیار ضعیف ساخته. ذخیره گاه های اسلحه ما خلاص شده منابع مالی ما هم تمام شده. در صورتی که هر زور عده زیادی از مردم به مخالفین ما پیوسته و باعث قدرتمند شدن آنها میشوند. هر روز قدرت مقابله ما با دشمنان داخلی کم میشود. اگر ما دست بکار نشویم هر لحظه امکان دارد قدرت را از ما بگیرند در چنین وضعیتی ما چطور و با چه پشتوانه با کشورها دیگر اعلام جنگ کنیم.

سمسور گفت از پشتیبانان دائمی ما برادر پاکستان و انگلیس بخواهید به ما کمک بیشتری بکنند. این کار صورت گرفته اما تا حالا به ما جوابی نداده اند. سمسور که به شدت نگران شده بود گفت باشد من یک هیئت را از طرف ریاست جمهوری روانه پاکستان میکنم تا این در خواست را رسما به کشور برادر پاکستان بدهد.
( | 20196 بايت، باقيمانده متن | رتبه بدست آورده: 5)
 آریانا نت: رویای سمسور افغان (بخش دوم)
سرویس خبررسانی آریانانت
۱۴ میزان ۱۳۸۴
فرهنگ دوست

گفت متاسفانه آنها دیشب هر کدام همراه چند نگهبان برای خوشگذرانی بیرون از خانه بودند. که یکباره سبک شده و به آسمان رفته ناپدید میشوند. سمسور گفت به جای که اعلام نکردین . معاون گفت نی صاحب. پس اعلام کنید آنها توسط دشمنان ربوده شده و کشته شدند. سخنگوی دولت فورا یاداشت کرد گفت حتما صاحب. معاون گفت. حضرت رئیس جمهور فکری برای این سبک شدن ها بکنید.

طبق گزارشاتی که از مرکز و بعضی ولایات رسیده افراد دیگری از هم فکران ما هم به چنین سر نوشتی دچار شدند. سمسور گفت فعلا تنها کاری که می توانیم این است که تعداد زیادی از این کفی ها یا نعل ها را سفارش بدهید تولید کنند و به تعدادی معدودی از شهرها که این اتفاقات افتاده بفرستید. تا افرادی که قبلا دچار چنین مشکلی شدند و حالا میشوند از آنها استفاده کنند. سمسور گفت وزیر داخله شما وظیفه دارید این کار را انجام دهید. و ادامه داد چاره اصلی در دست یک نفر است که خدا میداند چه وقت او را ببینم.
( | 23293 بايت، باقيمانده متن | رتبه بدست آورده: 5)
 آریانا نت: رویای سمسور افغان (بخش اول)
سرویس خبررسانی آریانانت
۱۴ میزان ۱۳۸۴
فرهنگ دوست

وزیر صاحب محترم بعد از تشریف آوری به وزارتخانه داخل سالون اصلی شد و مستقیم به طرف اطاق خود رفت. خانم منشی جلو دوید و سلام عرض کرد. سمسور در حالیکه به راه خود ادامه میداد از منشی گذشت. منشی در حالیکه به دنبال وزیر صاحب تند تند راه میرفت گفت صاحب پروگرام(برنامه) روزانه شما آماده است و همچنین وقت ملاقاتهای شما برای امروز تعیین شده. طبق معمول بعضی از روزها سمسور خان گفت من امروز وقت ندارم تمام کار ها را بگذار برای صبا و وقت ملاقات ها را برای روز های دیگر تعیین کنید. بعد به اطاق خود داخل شد به پشت میز خود رفت و روی چوکی مخصوص راحتی نشست.

در حالی که روی چوکی راحتی خود را بطرف پشت متمایل کرده و دستهایش را به پشت سر گره زده بود. بفکر کتاب جدید خود( سقوی دوم) بود. با خود میگفت چطور آرزوهای که در این کتاب برشته تحریر در آورده به واقعیت تبدیل کند. تغییر هویت یک ملت و یک کشور و تحمیل هویت یک قوم به یک ملت کاری که دیگران شروع کردند اما شکست خوردند.
( | 25662 بايت، باقيمانده متن | رتبه بدست آورده: 5)
 آریانا نت: خلای چپ در دموکراسی افغانی
سرویس خبررسانی آریانانت
۱۲ میزان ۱۳۸۴
عظيم بابک
درست چهار سال قبل در همين روزها طرحپردازان سياسی وگردانندگان چرخ استيلا وسلطه جويي جهانی به انديشهء صدور "دمکراسی" به افغانستان افتادند.قبل از آن افغانستان در زير پاشنه های پولادين خشم ،خشونت،انتقام،تعصب مذهبی واستيلاگری خرد وخمير ميشداقتصاد،فرهنگ،نهادهای سياسی واجتماعی کشور يکی پی ديگر مضمحل ومتلاشی ميگرديدندوشيرازهءيگانگی ملی افغانها در آستانه فروپاشی بود.آنهاييکه قبلانسخهء صدور تندروی دينی و شيوه های دکتاتور منشی حکومتداری را برای جامعهء عنعنه يي افغانی توصيه ميکردند،زمانی به مهلک بودن آن پی بردند که پيامدهای ناگوار آن بقای تمدن شانرا تهديد ميکرد.بنابر آن به تغيرچرخش در سياستهای منطقه يي خود در پيرامون افغانستان پرداختند.

مردم افغانستان وازجمله نيروهای منور جامعه که از اختناق وظلمت مسلط بر فضای سياسی جامعه به ستوه آمده بود،ازين تغير سياستها به عنوان بازشدن دريچه ای بسوی نور آزادی استقبال کردو تاکنون در مخالفت با آن آواز بلند نکرده تا بدينوسيله سد راه بازگشت دوبارهء نيروهای واپس گرا گردد. اکنون پس از گذشت چهار سال ،حلقات متعدد سياسی افغان ار دگرگونيهای سياسی در جامه تحليل ونتيجه گيری های معين را ميکنندودر رابطه با آن مشی و موضعگيری سياسی خود را روشنتر ميسازند.
( | 8482 بايت، باقيمانده متن | رتبه بدست آورده: 5)
 آریانا نت: گزارش کوتاهی در مورد شرکت هوایی آریانا
سرویس خبررسانی آریانانت
۱۰ میزان ۱۳۸۴
گزارش کوتاهی در مورد قانون شکنی ها و سلب حقوق و امتیازات کارمندان شرکت آریانا توسط مسوولین آن

بنام خداوند عادل و توانا !
از آنجایکه عدالت در دین مقدس اسلام پایه انسانیت و اسلامیت را تشکیل میدهد ، خواستم تا چند سطری را به انشا در آورم تا باشد که با مطالعه آن حقوق هر شخص برای خودش داده شود و از ظلم واستبداد بالای بنده گان خداوند جلوگیری صورت گیرد.
مدتیست که بی بندوباری ها و یکه تازی ها و مظالم در شرکت آریانا حکم فرما ست که بطور نمونه چندی از آنرا خدمت می نویسم .
- مقرری های اشخاص واسطه دار به شکل غیرقانونی:

در این اواخر شرکت آریانا پروگرامها ی مدرن کمپیوتری را برای سیستم های پیشرفته ریزرویشن روی دست داشته که به همین منظور یک تعداد کارمندان مجرب بخش های مختلف آریانا با سپری نمودن امتحان ، آماده گی داشتند تا برای آموزش مسلکی عازم دوبی شوند که متاسفانه جناب ریس آریانا بالای همه آنها چلیپا کشیده و یک تعداد از جوانان بی تجربه را که کمی انگلیسی بازاری را بلد هستند ، بشکل غیر قانونی با عقد قرارداد باالمقطع بامعاش چندین برابر دولتی وارد صحنه ساخت و چندی از آنها فعلاً در دوبی هستند و بقیه آمادگی رفتن را دارند که یقیناً چون تجربه مسلکی ندارند برای آینده آریانا مفید نخواهند بود واگر هم باشند ، آیا مسوولین آریانا با داشتن هفده صد کارمند چه ضرورتی داشتند که با چنین معاش گذاف و غیر قانونی جوانان واسطه دار و اقارب خویش را جذب کنند و حقوق کارمندان سابقه دار را که در بد ترین شرایط نام آریانا را نگهداشته اند ، سلب نمایند . قابل تذکر است که معاشات اشخاص مذکور از پانزده الی بیست و پنج هزار افغانی ماهانه می باشد .
( | 8514 بايت، باقيمانده متن | رتبه بدست آورده: 3)
 آریانا نت: دیورند، مرزی به روی خاك، خطی به روی كاغذ
سرویس خبررسانی آریانانت
۸ میزان ۱۳۸۴
وحید مژده

میراث استعمار:
مرز میان كشورهای استعمار زده، هریك داستان خاص خود را دارد. در مورد بعضی از مرزها استدلال این است كه این خطوط، مرز جدایی میان ملت ها نیست بلكه خطوطی است كه روزگاری استعمارگران میان حوزه های منافع خود كشیده بودند. داستان مرز مشترك میان افغانستان و هند بریتانوی نیز چنین است و به همین دلیل در نقشه هایی كه در افغانستان به چاپ می رسد، این خط مرزی نه با خط ممتد، بلكه با نقطه و خطوط كوتاه و منقطع نشان داده می شود.

در شرایطی امیر عبدالرحمن خان مجبور شد تا در مورد پیشنهاد انگیس برای تعیین مرز جدید با هند بریتانوی تصمیم بگیرد كه انگلیس ها با مداخلة پنهان در مناطق قبایلی موجب بروز مشكلات امنیتی گردیدند. مقابله با این ناامنی ها برای امیر مشكل بود. وی به عنوان پادشاهی خودرأی و مستبد، همانند همه خودكامگان ستمگر فقط در اندیشة دوام سلطه به هر قیمت ممكن بود. او می دانست كه ارزش استراتژیك افغانستان از نظر استعمار انگلیس، برای سلطة مطلقة وی زیان آور است. پس راه دوام سلطه را در آن دید تا از بخشی از سرزمین افغانستان كه برای انگلیس ها دارای اهمیت بیشتر بود چشم بپوشد.
( | 16388 بايت، باقيمانده متن | رتبه بدست آورده: 5)
 آریانا نت: مظاهره مهاجران و پناهنده گان افغان درهلند
سرویس خبررسانی آراینانت
۳ میزان ۱۳۸۴

طوريکه هموطنان ما در جريان قرار دارند ، اتحاديه انجمنهای افغانها در هلند با کوردينه برخی نهادها وسازمانهای حامی پناهنده ها در اين کشور مظاهره عظيم را در دفاع از حقوق پناهنده های افغان و افشای پاليسی ها وسياستهای ضد پناهنده گی مقامات هلندی سازماندهی و دعوت نمود .

اين تطاهر ات که با تجمع هزارن تن شرکت کننده در ميدان مقابل پارلمان هلند حوالی ساعت يک بعد از ظهر با شور و هلهله زايد الوصف آغازگرديد ، تا ساعت 4 ادامه يافت . چون اين تدابير بخشی از کارهای مشترک اتحاديه با ساير نهادهای افغانی ، ايرانی و هلندی حامی پناهند ها بود ، بنا برآن سعی بعمل آمد تا توازن برآمد ها و شعار ها در نظر گرفته شود ، اتحاديه ما توانست با طرح و پيشکش نمودن شعارها ، پلات کار تها ، توزيع اوراق معلوماتی و تبليغاتی ، پامفليت ها وايراد بيانيه ها و انجام مصاحبه ها از مواضع برحق پناهنده گان افغان حمايت نموده، و با صدای رسا پرده از روی پالسی ها ی ضد بشری مقامهای پناهنده پذيز هلند برداشته ودر بسيج پناهنده ها کار همه جانبه ای را انجام دهد.
( | 7923 بايت، باقيمانده متن | رتبه بدست آورده: 3.66)
 آریانا نت: نگاه نو به تاریخ استقلال (اخیر)
سرویس خبرسانی آریانانت
۳ میزان ۱۳۸۴
وحیدمژده

فراموش کند و از اعلیحضرت غازی خواهان عین المال خود جدا گردد. آیا این مرد واقعأ قهرمان بود؟
از مطالعۀ دقیق در تاریخ می توان نتیجه گرفت که امان الله خان به معنی واقعی کلمه یک روشنفکر نبود. او یک تجدد پسند بود همان گونه که مؤرخان بسیار شیفتۀ وی چون غبار نیزازانتقاد بر اعمال وی به عنوان یک تجدد پسند خودداری نمی ورزند.

از مطالعۀ تاریخ آن دوره می توان دریافت که کشور هنگام به قدرت رسیدن امان الله خان از نظر نظامی در حدی نبود که بتواند با جنگ علیه انگلیس به اهداف نظامی لازم دست یابد که برای استقلال کشور حتمی بود. اما شاه در اذهان ملت سخت تحت فشار بود. در این مورد کتاب ظفر حسن آیبک روشنگر بسیاری از وقایع پشت پرده است.
( | 11061 بايت، باقيمانده متن | رتبه بدست آورده: 0)
 آریانا نت: نگاه نو به تاریخ استقلال (اول)
سرویس خبررسانی آریانانت
۳ میزان ۱۳۸۴
وحیدمژده

هشتاد و ششمین سالروز استقلال كشور را پشت سرنهادیم. مقداری در مورد شهامت اجداد مان سخن گفتیم كه چگونه پوزهء استعمار را به خاك مالیدند و كمی هم به دشمنان امروز كنایه گفتیم كه از تاریخ درس بگیرند بدون این كه به این مسألة پرداخته باشیم كه خود تا چه حد از تاریخ درس عبرت آموخته ایم.

نشریه های آزاد نیز دراین رابطه مطالبی بسیارنگاشتند كه هركدام به جای خود قابل دقت و توجه بود. نشریهء همبستگی غرارگان نشراتی حزب همبستگی افغانستان در شمارهء 14 ماه سنبلة خود در مقاله یی تحت عنوان "اشتباهات یك قهرمان" در رابطه به شاه امان الله خان مطلبی را به نشر رسانید كه به نظر من بسیار جالب بود. نویسنده به اشتباهات این پادشاه در دوره یی پرداخته است كه وی از قدرت خلع شده و در تبعید به سر می برد. از جمله سكوت وی در برابر استبداد دوره های بعد از وی در افغانستان، بی تفاوتی اش در برابر كشتار هواداران و یارانش، عدم نگارش خاطرات و حتی فرار از مصاحبه با خبرنگاران.
( | 22292 بايت، باقيمانده متن | رتبه بدست آورده: 0)
 آریانا نت: آیا میعا د اعتبا ر قرار داد ' خط دیورند' به...
سرویس خبررسانی آریانانت
۲ میزان ۱۳۸۴
یا میعا د اعتبا ر قرار داد " خط دیورند" بسر رسیده است ؟؟
ویا از داعیۀ " پشتونستان " خواهی ما !!
شهســــــــــوا ر

پس از پیشنها د ایجا د " حصا ر امنیتی" میان ا فغانستا ن وپا کستا ن که از طرف جنرال پرویز مشرف رییس جمهور پاکستان ، هنگام دیدار نامبرده با خانم کوندیله رایس وزیر خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا مطرح شد و عکس العمل های متفاوت در برابر آن در دوکشور؛ اینک موضوع ابدی بودن وغیر قابل بحث بودن خط سر حدی موسوم به خط دیورند مخصوصاً در میان مقامات رسمی پاکستان بر سرزبانها است.

چنین به نظر میرسد که هدف اصلی از طرح چنین " حصاری" که به غیر عملی بودن آن حتی خود جنرال مشرف نیز به حیث یک فرد نظامی معتقد خواهد بود، همانا روشن سا ختن ودر نهایت قبولاندن این واقعیت تلخ به مردم ودولت افغانستان بوده است که سرحد میان دوکشور« به هر نحویکه درگذشته ایجاد شده باشد هم» اکنون یک سرحد " شناخته شدۀ بین المللی " بوده وبحث ها وتبلیغات جزمی جانب افغانی در رابطه به آن دیگرقابل سمع نیست.
( | 11017 بايت، باقيمانده متن | رتبه بدست آورده: 5)
 آریانا نت: تظاهرات مهاجرین افغانستان در هالند
سرویس خبررسانی آریانانت
۲۶ سنبله ۱۳۸۴
وفا

ابلاغيه ای :
اتحاديه انجمنهای افغانهادر هلند
دررابطه به تظاهرات 24 سپتامبر2005
هموطنان عزيز ، خواهران وبرادران افغان مقيم هلند !
اتحاديه انجمنهای افغانها در هلند هريک شمارا بخاطر شرکت فعال در تظاهرات
مؤرخ شنبه 24 سپتامبر صميمانه دعوت مينمايد ، باشرکت تان در اين اقدامات
صدای رسای تان را در ضديت با سياست موجود پناهنده گی حکومت هلند و پاليسی های ضد بشری خانم ريتا فردونگ وزير امور پناهنده گان بگوش مردم و پارلمان هلند برسانيد .

اين مظاهره بزرگ به ابتکار و همکاری تعداد زياد سازمان ها ومؤسسات هلندی حامی پناهنده ها وتشريک مساعی اتحاديه انجمنهای افغانهادرهلند براه انداخته ميشود.
( | 5382 بايت، باقيمانده متن | رتبه بدست آورده: 1)
103 Stories (21 Pages, 5 Per Page)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 ]
نقل و نشر مطالب با ذکر نام سرویس خبررسانی آریانانت  آزاد است صفحه اصلی بخش ها موسیقی تماس با ما مقالات سرخط اخبار

مقدار زمان ايجاد صفحه: 0.162 ثانيه